Bir yıl önce Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde faaliyetine başlayan Merkezefendi Sol Kültür Merkezi’nin düzenlediği etkinlerinden biri daha Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü  Özay Karagöz’ün yaptığı Sol Söyleyişi de Şeniz Doğan mahalle halkıyla bir araya geldi.

Sol Kültür Şeniz02

Şeniz Doğan burada beş yıldan bu yana gerçekleştirdiği ve önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği faaliyetleri anlatarak vatandaşların sorularını yanıtladı.

Başkan Doğan konuşmasında kültür merkezlerinin önemini anlatarak eğitimin meselesini ele aldı. Merkezefendi de halkın desteği ile birlikte güzel bir farkındanlığın yaratıldığını belirterek, “Kültür merkezi gibi alanlar bizim nefes aldığımız yerler, birbirimizi daha iyi anladığımız ve anlattığımız yerler. Buralardan çıkacak fikirler belki ilçemizin, ilimizin çehresini değiştirecek. Sizlerin desteği ile 5 yıldır görev yapıyorum. 25 yıl sonra sosyal demokrat bir belediyeciliği Merkezefendi de ilmik ilmik ördük.  Bu mahalle ve sokak çalışmaların ve yapılanmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki farklı sesler, farklı renkler toplumdaki farklı görüşler bir yerlere gelsin. Sivil toplum örgütleri konuşup tartışıp eleştirsinler ve ortaya farklı fikirler çıksın ki doğruyu bulalım.” Diye konuştu.

Yağmur Ve Fırtınaya Dikkat! Yağmur Ve Fırtınaya Dikkat!

Sol Kültür Şeniz04

“BU TÜR MERKEZLER GÜNÜMÜZDE DAHA BİR ÖNEM KAZANIYOR”

Sol Kültür Merkezi’ni açanlara, emek verenlere teşekkür eden Şeniz Doğan mahallelerde ki eğitim ve kültür faaliyetlerine dikkat çekerek, “Maalesef 25 yıldır AKP iktidarı toplumu sindirdi, susturdu artık insanlar düşüncelerini ve eleştirilerini yapamaz hale geldi. Bu anlamda bu tür yapılar, merkezler daha da önem kazanıyor. Çocuklarımızın gençlerimizin özellikle kadınlarımızın eğitim, kültür ve diğer faaliyetlerini sürdürmeleri açısından mahalle örgütlenmeleriyle bu alanlarda onlara imkan sağlamanın kıymetli olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” Dedi.

Sol Kültür Şeniz05

“EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Doğan Merkezefendi de 50 mahallenin 20’sinde kadın-çocuk yaşam merkezleri açtıklarını belirterek, “Eski Halkevleri  vardır ya, kadınlar farklı kurslara gelir, çocuklar eğitim alır, işte bu 20 kadın-çocuk yaşam merkezimizde tam da bunları yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu merkezleri diğer mahallelere de açacağız. Bazı mahalleler de okuma yazma kursları açıyoruz, bazı mahalleler de istihdamı artırmak için istihdam odaklı projeler yapıyoruz, çocuklarımıza etüt veriyoruz, robotik kodlama ve satranç kursları veriyoruz. Bu beş yıllık dönemde eğitim bizim için çok önemli oldu. Okullara ayrılan bütçelerin yetersiz olduğunu biliyor ve görüyoruz. Onların ayırdığı bütçeler de ÇEDES projelerine gidiyor. Belediye olarak okullardan ve milli eğitimden gelen talepleri elimizden geldiği kadar karşıladık.” Diye konuştu.

Sol Kültür Şeniz01

Şeniz Doğan bu sohbette mesajı aldığını söyleyerek, “Sol kültür diyince işin içinde sanat var, edebiyat var, şiir var, sinema var. Buralar yaşam alanlarımızın nefes boruları. Bu tür yapıları desteklemeli ve ayakta kalmasını sağlamamız gerekiyor. Bu alanları mahallelerde çoğaltmalıyız.” Dedi.

Şeniz Doğan ikinci dönemde yapacaklarını anlatarak sohbetini noktaladı. Katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak mahallenin sorunlarını not aldı ve takipcisi olacağını belirtti.