6 aylık yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak duyurulması sonrası ÖTV tutarlarında artış yapıldı. ÖTV'deki artış bir çok ürüne zam olarak yansıdı. Birçok kalemde artış yaşanırken sigara fiyatlarına da 9-10 TL zam yapıldı.

En Düşük Emekli Aylığı Düzenlemesi Meclis'e Geliyor En Düşük Emekli Aylığı Düzenlemesi Meclis'e Geliyor

Güncellenen maktu ÖTV tutarları, her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz'da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanıyor. 2024'ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleşti. Akaryakıt, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldı. ÖTV tutarlarının artırılması sonrası sigaradan ilk zam haberi geldi.

SİGARAYA NE KADAR ZAM GELDİ?

Sigara fiyatlarına ÖTV zammı gündemin ilk sıralarındaydı. Sigaraya son dakika zam haberleri takip edilirken zamlı sigara fiyatları sosyal medyadan paylaşılmaya başladı.

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından sigara fiyatlarına 9 TL zam geldiğini duyurdu. Aybaş, bazı sigara gruplarına 10 TL zam yapıldığını açıkladı. Aybaş, "Sigaraya 9 TL zam geçişi oldu memlekete hayırlı uğurlu olsun. Bazı çeşitlerine 10 TL geldi" diye yazdı.

Sigara Zam Erol Dündar

"VE SİGARA ZAMMI BAŞLADI”

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından JTI sigara grubuna zam yapıldığını duyurdu. Dündar paylaşımında, "Ve sigara zammı başladı JTI gurubuna" ifadelerini kullandı. Temmuz ayındaki zamla birlikte grubun en pahalı sigarası 80 TL,  en ucuz sigarası ise 71 TL oldu.

Editör: Orhun Çoban