banner609

Çavuşoğlu; “Çiftçiye Ceza Verdiler”

Bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisinin kaldırılmasını eleştiren CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Bu yerli üretime vurulmuş büyük bir darbedir. AKP'nin tarım politikası çökmüştür" dedi. Buğday, arpa, mısır  ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandığına dikkat çeken Bülent Nuri Çavuşoğlu, alınan karara tepki gösterdi.

SİYASET 23.10.2020, 15:01 Özkan Tokmak
Çavuşoğlu; “Çiftçiye Ceza Verdiler”
banner930

Yerli üretimi darbe, çiftçiye ceza olan uygulamayı eleştiren Çavuşoğlu, "Gümrük vergisi, buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35, mısırda yüzde 25 idi. Tüm ülke gruplarına aynı oranda uygulanan gümrük vergisi sadece Bosna Hersek’ten yapılan ithalatta yüzde sıfır düzeyindeydi. Alınan bu karar, ürününü en azından maliyetinin üzerinde satmaya çalışan çiftçiyi daha da zora sokacaktır. Bu kararla buğday, arpa ve mısır ithalatına kapı bir kez daha sonuna kadar açılmıştır. Zaten mazot, gübre ve ilaç gibi yüksek girdi maliyetleriyle boğuşan çiftçilerimizin mağduriyeti katlanarak artacaktır" dedi.

“TÜRK TARIMI BİTME NOKTASINDA”

18 yıllık mevcut iktidarın politikalarıyla Türk Tarımını bitirme noktasına getirdiğini iddia eden Çavuşoğlu, "Köylerimize gidiyoruz,üreticilerimizle görüşüp sorunlarını takip ediyoruz. Üreticilerimiz mevcut sorunlarına çözüm beklerken bir de ithalatta vergi sıfırlanıyor. Zaten köylerimizde artık belirli bir yaşın altında tarım işiyle uğraşan kişi neredeyse kalmadı. Pandemi sürecinde yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Böyle giderse paramız olsa bile ekmek bulamaz duruma geleceğiz. Alınan bu karar, 18 yıllık tarım politikasının çöktüğünün, çürüdüğünün göstergesidir. Bu zor günlerde devlet, yerli üreticiye destek vermez ve ithalatın önünü açmaya devam ederse sayıları her geçen gün azalan yerli üretici de kalmayacak. Bu durumda insanlar açlıktan birbirini mi yiyecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir