banner609

Gülizar Biçer Karaca’dan Hayvan Hakları Günü Açıklaması

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Toplumda hayvanların mal olarak değil hakları olan bir “can” olarak kabul edilmesinin temel bakış açısı olması gerektiğini vurgulayan Karaca, “Verdiğimiz mücadele sonucunda TBMM’de Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulmasını, geçen yıl TBMM’ye sunduğumuz detaylı yasa teklifinin Araştırma Komisyonu’nda görüşülmesini ve 3 aylık Komisyon çalışmasının somut önerilerile sonuç raporunun oluşturulmasını sağladık” dedi.

SİYASET 03.10.2019, 16:25
Gülizar Biçer Karaca’dan Hayvan Hakları Günü Açıklaması
banner930

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, “Türkiye’de son yıllarda hayvan hakları ihlalleri artıyor. Bunun en önemli nedeni hayvanlara kötü muamele ve şiddetin suç olarak kabul edilmeyip, Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirilmesidir. Hayvan hakları ihlallerinde ya ceza verilmiyor ya da verilen cezalar etkisiz. Geçen yıl 4 Ekim 2018’de CHP adına Hayvan Hakları Yasası Kanun Teklifi’ni TBMM’ye sunduk ve tüm siyasi partilere ertelemeksizin hayvan hakları yasasını çıkaralım çağrısını yaptık. Verdiğimiz yasa teklifinde süs hayvanı tanımının çıkarılması, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının kaldırılmasını ve yaralama, öldürme, eziyet, tecavüz, dövüştürme gibi fiillerin kabahat olmaktan çıkarılıp, suç olarak tanımlanmasını önermiştik. Ayrıca yeni hayvanat bahçelerinin ve yunus parklarının açılmasını da yasaklanmasını önermiştik” dedi.

HAYVAN HAKLARI İÇİN BÜTÇE ÖNERİSİ

Karaca, “Hayvan dostlarımızı seçim vaadi olmaktan çıkarıp sonunda Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulması, 3 ay boyunca yerinde inceleme ziyaretleri yapılması, yasa çıkması için uzlaşma ile rapor hazırlanması ve hak temelli önerilerin katılımcı anlayışla kabul edilmesine katkı koymaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. Biçer Karaca, Hayvan Hakları Fonu oluşturulması, kısırlaştırma merkezlerinin Belediyeler ve İl Özel İdareleri bünyesinde kurulması, 2020 merkezi bütçede Belediyeler ve İl Özel İdarelere tahsisli hayvan hakları konusunda kullanılacak şekilde bütçe sağlanması konusundaki teklifinin de Komisyon’da kabul gördüğünü iletti.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir