SOL Parti Denizli İl Başkanı Serdar Aktaş, Kayseri’de başlayıp diğer şehirlere sıçrayan saldırılar hakkında açıklama yaptı.

Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı? Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı?

Aktaş, bugün yaşanan krizin kaynağının göçmenler olmadığını, o insanları yurdundan eden emperyalist politikalar ve bugünkü AKP-MHP iktidarı olduğunu belirterek; “Esat’la görüşme kapısının açılmasının ardından Kayseri’den başlayarak başka illere de yayılan göçmenlere yönelik linç girişimleri, ülkemizi tehlikeli sulara sürüklüyor. Tek adam rejimi, hem Suriye’yi parçalayan emperyalist müdahalenin tarafı olarak hem de sonrasında ABD ve NATO’nun istekleri doğrultusunda ülkeyi bir göçmen deposuna dönüştürerek bu krizi yaratmıştır.” Dedi.

“TÜRKİYE BİR GÖÇMEN HAPİSHANESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

ABD, NATO ve AB’nin göçmen krizini kendinden uzak tutmak için Türkiye’yi maşa olarak kullandığını söyleyen Aktaş, “Göçmenleri ucuz iş gücü olarak kullanan patronların sonuna kadar nemalandığı bu durum, aynı zamanda ülkemizde cihatçı çetelerin gettolar oluşturarak konuşlandığı bir başka riske daha kaynaklık etmektedir. Öte yandan da hedef haline getirilen göçmenler kayıtsız, can güvenliğinden yoksun bir biçimde yaşamak zorunda bırakılmaktadır.

ABD, NATO ve AB’nin göçmen krizini kendinden uzak tutmak için maşa olarak kullandığı Türkiye, düzensiz, kontrolsüz, kayıtsız ve kitlesel göçün merkezi haline getirilmiş,  AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde bir göçmen hapishanesi olarak işlevlendirilmiştir.

Emperyalizmin ve AKP iktidarının suçlarının üzerine örten bu manipülasyonlarla göçmenleri hedef haline getirerek yaratılan bu ırkçı faşist düşüncelerin toplumda güç kazanmasına yönelik girişimlere izin vermeyeceğiz.” Dedi.

"3 ADIMDA DEMOKRATİK VE İNSANİ ÇÖZÜM MÜMKÜN"

Göçmen krizinin çözümünün cihatçı ve ABD güdümlü politikaların terk edilmesi ve Suriye ile barışçıl bir ilişkinin kurulmasından geçtiğini söyleyen Aktaş, “Geri dönüşün önünün açılarak, bu krizden çıkış kapısının aralanması ancak böyle başarılabilir. Bugün öncelikle bu çatışma ortamı durdurulmalı, hedefte olan göçmenlerin can güvenliği sağlanmalıdır.

Demokratik ve insancıl bir çözüm için atılacak üç adım var:

1- AB ile yapılan tüm “Geri Kabul Anlaşmaları” iptal edilmelidir, üçüncü ülkelere göçün önü açılmalıdır.

2- AKP, Suriye’de cihatçı güçlerle birlikte sürdürdüğü parçalama siyasetine son vermeli, Suriye’den tüm askeri güçler çekilerek, Suriye yönetimi ile barışçıl bir diplomasi ile insani bir geri dönüşün şartları oluşturulmalıdır.

3- Türkiye’ye yerleştirilen tüm cihatçı savaşçı güçler, savaş suçluları sınır dışı edilmeli, kitlesel ve kontrolsüz göçün önüne geçilmelidir. Göçmenler üzerindeki cihatçı çete hakimiyetine ve sermayenin sömürüsüne son verecek insani, demokratik ve sosyal bir program oluşturulmalıdır.” Dedi.

Editör: Orhun Çoban