Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında yürütülen Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanındaki arkeolojik kazı ve restorasyon ve çizim çalışmaları yılın 12 ayı durmaksızın devam ediyor. Dokuz ayrı döneme ait yoğun kalıntıların bulunduğu Stratonikeia’da antik dönem yapılarının yanı sıra özellikle Türk dönemi eserleri ve buluntuları önemli bir grubu oluşturuyor.  

IMG_20231104_111347


KEŞİFLER BÜYÜLEDİ
Roma İmparatorluk Dönemine ait Roma Hamamının Frigidarium bölümünde yapılan kazılarda günümüzden Roma Dönemine kadar tarihlenen yapı kalıntıları ve buluntular ele geçirildi. Bunlar arasında milattan önce ikinci yüzyıl ortalarına ait antik dönemin ilham perilerinden dansı temsil eden Mousa Tersichore’ye ait olan heykel ile milattan sonra ikinci yüzyıl ortalarına ait farklı yaşlarda üç ayrı çocuğa ait ayak izleri ünik eserler arasında yer aldı.

Philiskos Tipinde Mousa Heykeli-Temizlik-Restorasyon


LİSTEDE YER ALDILAR
Arkeofili tarafından, arkeologlar arasında yapılan anket sonuçlarına göre “2023 Yılında Türkiye’de Öne Çıkan 10 Arkeolojik Keşif” Listesinin altıncı sırasında M.S. 2. yüzyıla ait tuğlalar üzerindeki 2-3 yaşlarında 3 çocuğa ait ayak izleri yer alırken, listenin sekizinci sırasında ise M.Ö. 2. yüzyıl ortalarına ait antik dönemin meşhur heykeltıraşlarından Philiskos’un tipinde yapılmış olan dans eden Mousa heykeli de yer aldı. 2 buluntuda, 2023 yılında Türkiye’de öne çıkan 10 Arkeolojik Keşif Listesi’nin 6. ve 8. sırasında yer aldı.

TÜİK Açıkladı: En Çok Isınmak İçin Enerji Tüketildi TÜİK Açıkladı: En Çok Isınmak İçin Enerji Tüketildi

Roma Hamamı-Ayak izi ve heykelin bulunduğu Frigidarium Bölümü


Antik döneme ait sosyal hayat, mimari ve plastik sanatı ile ilgili önemli verilere ulaşılmasını sağlayan buluntular, Stratonikeia’nın dokuz ayrı döneme ait kalıntıları ve yerleşim dokusu dışında, 2023 yılında ele geçen eserleri ile de ilgi merkezi haline gelmesini sağladı.