Merkezefendi Belediyesinin Temmuz ayı meclis toplantısı ikinci birleşimi, Başkan Şeniz Doğan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen gündem maddeleri görüşüldü.

TANK MEYDANI'NDAKİ ANIT YERİNE DEMOKRASİ HEYKELİ

"...ilçemiz sınırlarında Selçukbey Mahallesi'nde bulunan '15 Temmuz Şehitler Anıtı ve Şehitler Yolu’na' hem demokrasimize hem de ilçemize yakışır daha estetik güzellikte bir eser yapılması için Türkiye genelinde 'Demokrasi Anıtı' temalı bir anıt/heykel yarışması düzenlenmesi planlanmaktadır. Yarışma sonucunda belirlenen başarılı üç eser sahibinden birinciye 70.000,00 TL (Yetmiş bin Türk Lirası), ikinciye 20.000,00 TL (Yirmi bin Türk Lirası), üçüncüye 15.000,00 TL (On beş bin Türk Lirası) ödül verilmesine ilişkin" Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu okundu.

AK PARTİ RET OYU VERDİ

Plan ve Bütçe Komisyonunda oy çokluğuyla kabul edilen kararda AK Partili Yavuz Aki'nin ret gerekçesi okundu. Aki, Selçukbey Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nın bir heykel olmadığını belirterek, "15 Temmuz hain darbe girişimini hatırlatan bir enstantanedir. Adı geçen meydan, vatandaşlarımız tarafından 'tank meydanı' olarak benimsenmiştir. Dolayısıyla yapılacak yeni anıtın başka bir meydanda değerlendirilmesi, yeni bir bölge oluşturulmasının gerektiğini düşündüğümden dolayı ret oyu veriyorum." ifadelerini kullandı.

“ANITI BAŞKA BİR MEYDANA DİKİN”

AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Tercan Türkmen de konuya ilişkin söz alarak, Demokrasi Anıtı olarak bir heykel yarışması düzenlenmesini çok olumlu bulduklarını ifade ederek, "Fakat 15 Temmuz Şehitler Anıtı sadece bir heykel değildir. Burası şehitler için yapılmış bir anıttır. Bu anıt halk tarafından benimsenmiştir ve yol tarif ederken de tankın altında üstünde şeklinde tarifler kullanılmaktadır. Bir heykel kurulacaksa Merkezefendi'de birçok meydan var, park var. Bir şey yapmak için başka bir şeyi yıkmaya gerek yok. Bu hain darbe girişimini hatırlatan anıt. Demokrasi adına bir heykel yapılmasını destekliyoruz ama bu heykelin bir şeyi sökerek bir şeyi yok ederek değil, başka bir meydana, başka bir yere yapılmasını öneriyoruz." diye konuştu.

ANIT DEĞİL MAKET OYUNCAK

CHP Grup Başkan Vekili Ramazan Türkaslan da Merkezefendi ilçesinde 100 kişiye sorulsa bu anıtın oyuncak görüntüsünü andırdığını ifade ederek, "Yani bu yarışma ile darbelere ve darbe girişimlerine karşı yapılacak olan, gelecek kuşaklara aktarılmak istenen gerçek bir anıtla bu cevabı Merkezefendi Belediyesi verecektir. Yani bu ret gerekçesinin temelsiz ve mesnetsiz olduğunu düşünüyorum. Ben yeterince ikna olmadım. İlçe halkını ikna edebilirseniz kalsın o maket oyuncak." şeklinde konuştu.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, geçen dönem Sağlıkçılar Parkı'nda yapılan eserin eleştirilmesi ile ilgili olarak, "Bizim amacımız elimizde olan atık malzemelerden bir farkındalık yaratmaktı. Bir defa bir sanatçının, bu işin okulunu bitirmiş bir kişinin bu eserleri yapmadığı sürece buna biz sanat eseri heykel diyemeyiz. Onunla bunu karıştırmayalım." dedi.

Tank Meydanı ile ilgili özellikle o bölgede oturanlardan çok fazla talep aldıklarını vurgulayan Doğan, "Her şeyi geçin, benim oğlum bile küçük yaşta oradan geçerken 'Anne asker burada niye yerde yatıyor, niye birbirlerine silah doğrultuyor?' diye bana sorular soruyor, birçok çocuktan da bu soruları duydum. Burada bir grubun yaptığı bir hamleyi herkese yayamayız, bu itibarsızlaştırmayı da yapamayız. Aynı zamanda o tanka baktığımızda çocuklarımızın oynadığı o maket oyuncakların biraz daha büyüğü, bunu hepimiz biliyoruz, reklamcı firmaya yaptırılmış, bir sanatçı yapmamış, işin okulunu bitiren birisi yapmamış. Merkezefendi gibi vizyon bir ilçeyi temsil eden ortada bir eser yok.

Bizim amacımız burada bir şeyleri unutturup bir şeylerin üstünü kapatmak asla değil. Biz her türlü darbenin karşısındayız ve bu duruşumuz her zaman net ve tavrımız bellidir. Bu anlamda da şehrimize bir yarışma yapalım dedik. Burada geçen dönem bir sanat kurulu kurmuştuk, Pamukkale Üniversitesi hocalarımızdan oluşturduk. Bu sanat kurulumuzdaki hocalarımızın belirleyeceği ve belki dışarıdan da jüri üyeleri olacak, Türkiye genelinde bir yarışma yapıp bütün darbelerin karşısında olduğu, gerçekten bu işin özünü, bu işin maneviyatını, ruhunu anlatan ve gerçek bir sanatçıdan çıkan bir eseri ortaya koyduğumuzda emin olun ki bu işin farkındalığının daha yüksek olacağını ve gelecek nesillere de bu farkındalığın daha da artacağını belirtmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Yaşam Akademisi Yıl Sonu Gösterisine Hazır Yaşam Akademisi Yıl Sonu Gösterisine Hazır

"BEN ANIT GÖREMİYORUM"

AK Partili Türkmen, "Bu bir heykel değil, bir anıt olarak yapıldı. Bu anıtı yıkıp yerine bir heykel yapmanın hiçbir anlamı yok. Bu o dönem şehit olanlara da bana göre saygısızlık olur diye değerlendiriyorum." dedi.

Başkan Şeniz Doğan, "Ben orada bir anıt göremiyorum. Anıtın anlamı olur, anıtın bir maneviyatı olur. Anıt size bir şeyler düşündürür, bir şeyler hissettirir. Oradaki tank anıt değildir." şeklinde görüş belirtti.

Görüşmelerden sonra komisyondan gelen rapor oylamaya sunuldu. CHP’li meclis üyeleri kabul oyu verirken, diğer meclis üyeleri ret verdi. Karar oy çokluğuyla kabul edildi.

Editör: Orhun Çoban