banner609

Denizli’deki At Yarışlarına İlgi Büyüktü

Denizli’deki At Yarışlarına İlgi Büyüktü

Tavas 14.08.2018, 10:49
Denizli’deki At Yarışlarına İlgi Büyüktü
banner858

Bu yıl 6.'sı düzenlenen Tavas Kızılca Mahallesi Rahvan At yarışlarına il ve ilçelerden ilgi oldukça büyüktü.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Tavas Belediyesi 'nin katkılarıyla, Kızılca Rahvan Atlı Spor Kulübü'nün öncülüğünde düzenlenen at yarışlarına Kütahya, Antalya, İzmir, Manisa, Muğla, Nazilli, Afyon, Eskişehir, Aydın, Denizli, Tavas ve Kızılca'dan olmak üzere yarış kriterlerine uyan 98 at yarışlara katıldı. Bu yıl 6.sı düzenlenen rahvan at yarışları, Kızılca mahallesinde oluşturulan koşu pistinde gerçekleştirildi. Rahvan yarışçılarının büyük mücadele verdiği ve yüzlerce yarış severin büyük heyecanla takip ettiği yarışlar baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, 3'lü taylar,  4'lü taylar, olmak üzere 6 kategoriden oluştu.

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, rahvan at yarışlarının yüzyıllardır ege topraklarında yapıldığını belirterek, Tavas Belediyesi olarak geleneksel değerlere sahip çıktıklarını söyledi. Rahvan atlarının koşmayıp hızlı yürüdüğünü, bu nedenle farklı bir yanının olduğunu belirten Akyol, altı yıldan bu yana gelenekselleştirilen rahvan at yarışlarına ev sahipliği yaparak, eğlenceli bir gün yaşadıklarını söyledi. Yarışların oldukça iddialı geçmesinden mutluluk duyduklarını belirten Başkan Akyol, "Atalarımızın yaşantı biçimi olan göçebe hayatta en önemli unsurların başında at gelmektedir. Atların ise daha iyi ve daha kaliteli olması açısından düzenlenen çeşitli yarışmaların başında rahvan at yarışları gelir. Atalarımız bu yarışlarla atlarının gücünü, savaş sanatını ve becerilerini test ederler. Bizler ise günümüzde bu kültürün yaşatılmasını arzuluyoruz. Osmanlı'dan beri yapılan önemli bir spor dalı olan bu yarışları düzenleyerek binlerce kişiye bu coşkuyu yaşattırmaya çalışıyoruz. İddialı bir yarış izledik. Yarışmalara katılan tüm rahvancılar ve yarışmalarda emeği geçen tüm tertip komitesi ve görevli arkadaşlara teşekkür ediyorum" dedi.

Çeşitli ilçelerinden gelen atların katıldığı yarışlarda Geleneksel Spor Dalları Federasyonundan 8 hakem, Hakem Heyetini oluşturdu. Büyük çekişmelerin yaşandığı ve 6 kategoride yapılan Rahvan At Yarışlarına Tavas Belediyesi ev sahipliği yaparken yarışları, Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol,  Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Tavas Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin İnamlık, STK Temsicileri, Meclis üyeleri ve kurum müdürleri ile yaklaşık beş bin kişi izledi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL VE KUPA VERİLDİ

6. Geleneksel Rahvan At yarışlarında başa yarışarak ipi göğüsleyen Ayvaz Çamdeviren ve diğer kategorilerde dereceye giren at sahiplerine ödül ve kupalarını Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol  ve protokol üyeleri takdim etti. Tavas Kızılca mahallesinde 6. sı yapılan Rahvan At yarışlarında dereceye giren at sahipleri ise şöyle; Baş yarışında Ayvaz Çamdeviren- Halil Yıldırım-Mehmet Çetinkaya. Başaltı yarışında; Berkant Cerav- Mehmet Ali Narlı- Mehmet Dirioğlu. Büyükorta yarışında; AdemUsluy-  Kadir Üğür-Ömür Korkmaz. Küçükorta yarışında; Şerif Ünlü- Ali Sarı-Adnan Erşen Burgaz. Dörtlü Tay'da; Mahmut Gerelioğlu- Osman Ersoy- Diskalifiye. Üçlü Tay'da; Mahmut Gerelioğlu- Celal Öge-Bilal Güzel dereceye girdiler.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir