Tütün Çilesi Yerine Kavun Bereketi

Denizli'nin Tavas ilçesinde tütünden vazgeçerek kavuna yönelen çiftçiler, üretim alanını 10 yılda 3 bin dekar alana çıkarttı.

Tavas 03.10.2018, 16:27 03.10.2018, 16:30
Tütün Çilesi Yerine Kavun Bereketi
banner858

Sulu tarımın olmadığı Ebecik Mahallesi'nde yıllardır tütün işiyle uğraşan çiftçilerden bazısı, işi ağır ve yoğun olmasından dolayı 2008'de tütüne alternatif olarak kavun yetiştiriciliğine yöneldi. Birçok çiftçi de yavaş yavaş tütün yerine tarlasına kavun ekmeye başladı. Önce küçük tarlalarda boy gösteren kavunun ekimi, geçen süreçte yaklaşık 3 bin dekara çıktı. Yaz sonu sonbahar başı hasadı yapılan kavun, başta Ege Bölgesi'ndekiler olmak üzere birçok kente gönderiliyor. Kilosu yaklaşık 1,5 liradan satılan kavundan iyi bir gelir elde eden üreticiler, yöreye özgü meyveyi yurt dışında pazarlamayı hedefliyor.

Ebecik Mahallesinin muhtarı Ali Kara, yıllardır geçim kaynağı tütün olan üreticilerin artık tamamen kavuna döndüğünü ifade etti. Kavun yetiştiriciliğinde iddialı olduklarının dile getiren Kara, “Mahallemizde kavunculuk 10 yıl önce başladı. Şu anda 3 bin dekar alanda kavun yetiştiriyoruz. Rekolte yıldan yıla değişiyor ama şu anda günde 150 ton kavunu Türkiye'nin çeşitli yerlerine gönderiyoruz. Bizim kavunumuzdaki fark, topraktaki PH değerinin yüksek olması, aynı zamanda aroması çok iyi. Ebecik kavununu bütün dünyaya duyurmak istiyoruz” diye konuştu.

Çiftçilerden Mehmet Sağırdak ise tütün bırakıp kavuna geçtikten sonra yüzlerinin gülmeye başladığını söyledi. Şükrü Başat ise 50 dönüm arazide kavun üretimi yaptığını ve talepten çok memnun olduğunu dile getirdi. Kavun tüccarı Bayram Erez de sezonda yaklaşık bin ton ürün satın aldığını belirtti. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir