TBBM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM 28. Dönem 2. Yasama Yılının açılışı öncesi açıklamalarda bulundu. Karaca, “TBMM’nin milletin sesine kulak vermesi, suni gündemlerle değil, milletin beklentisini karşılayacak gerçek sorunlara ve gerçek gündeme ilişkin çözümlerin konuşulması, çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi. Yeni yasama döneminin hayırlı olmasını dileyen Karaca, “Emeklilerin açlık sınırının altındaki gelirlerine çözüm üretileceği, çiftçinin, üreticinin gözetileceği, mazot, gübre, yem gibi temel girdiler üzerindeki ÖTV’nin kaldırılarak maliyetlerin düşürülmesi için adım atılacağı,  deprem bölgesi başta olmak üzere barınma, sağlık gibi temel sorunlara çözüm üretileceği ve ekonomik çöküşe çözüm üretilip, milletin yoksullaşmasının önüne geçilmesi için gerekli düzenlemelerin hayata geçirileceği bir dönem olmasını diliyoruz. Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sorunların dile getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari Ücrete Tek Zam Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari Ücrete Tek Zam Mesajı

ae5940f3-ac95-479e-bc56-0feb96daa545

“TBMM MAALESEF MERKEZİ BİR ÖNEM TAŞIMAKTAN UZAK HALE GETİRİLDİ”

“Bugünün siyasi iktidar anlayışında TBMM maalesef merkezi bir önem taşımaktan uzak hale getirildi” diyerek tepkisini dile getiren Karaca, “Ne yasama pratiğinde ne de temsil geçerliliğinde gerçek ifadesini bulamıyor. Egemenlik yetkisini adlı adınca yansıtamıyor. Tekil varlığın kurulu düzenine geçilmesinden bu yana kurucu felsefenin geleneksel kurumu olmaktan çıkartılması, demokrasinin işletilmesini mümkün kılmaktan uzaklaştırıyor ve hukuk devletinin iflasına yol açıyor. Anın şartlarına, günün rüzgarına göre kanun ve düzen tayin edilmesi, kararın ifasına geçilmesiyle de günümüz Türkiyesi yönetim krizi ile baş başa bırakılamaz. 100 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılına girerken bu yönetim anlayışı sürdürülemez” dedi.

“ANAYASAYA UYMAYI ZUL SAYANLAR ANAYASA YAPAMAZ”

Karaca yeni anayasayla ilgili şu ifadeleri kullandı; “ Defalarca, yürürlükteki anayasaya sadece sözleriyle değil, eylemleriyle de uymayan, uymayı kendine zul sayanların “yeni anayasa” yapmaları kabul edilemez. Geçmişte yapılan sözde “demokrasi, özgürlük” söylemleri ile gerçekleştirdikleri anayasa değişikliklerinin bugün demokrasi ve özgürlükleri hızla örseledikleri bir gerçekliktir. Erkler ayrılığını yok sayarak, yargı kararlarını uygulamayarak, hukuka olan güveni ortadan kaldıracak fiili durumlara meşruiyet kazandırmaya çalışanlar anayasa yapamaz. Anayasayı ve yasaları uygulamayan, hukukiliği değil keyfiyeti tercih eden bir zihniyetin anayasa yapması kabul edilemez. Anayasa 84. Maddeye rağmen Milletvekilinin hakkını korumayan, siyasi partisi ne olursa olsun Anayasanın uygulanması için gereğini yapmayan, seçilmiş bir milletvekilinin TBMM çatısı yerine cezaevinde bırakılmasına göz yuman bir anlayış anayasa yapamaz”