Denizli’nin Honaz ilçesi Aşağıdağdere mahallesinde yaşayan köylülerin Deveoğlu İnşaat Malzemeleri ve Sanayi ve Ticaret LTD. Şirketinin taş ocağına açtığı davada olumlu gelişme yaşandı. Var olan taş ocağının yarattığı mağduriyet sürerken ikinci bir taş ocağı açılmasına karşı Aşağıdağdere köylüleri Denizli Valiliğine dava açtı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne de dilekçe veren köylülerin açtığı davaya Deveoğlu İnşaat şirketi de müdahil olmuştu. 24 Nisan’da görülecek duruşma öncesi Denizli 2’nci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLAR DOĞURABİLİR”

Bilirkişi raporuna yer verilen kararda, “Hukuka aykırılığı tespit edilen işlemin uygulanmaya devam etmesi halinde, ortaya çıkacak doğal tahribatın telafisi güç ve imkansız zararlar doğurabileceği kanaatine varılmıştır. Açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağı anlaşılan dava konusu işlemin, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27/2. Maddesi uyarınca teminat aranmaksızın dava sonuna kadar yürütmesinin durdurulmasına, 26 Mart 2024 tarihinde oy birliğiyle karar verildi” denildi. 

258029

DOSB Çalışanları Ramazan Bayramı’nı Kutladı DOSB Çalışanları Ramazan Bayramı’nı Kutladı

"ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR"

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat H. Ozan Orpak, “Duruşma tarihi 24 Nisan. Çıkan yürütmeyi durdurma kararı orada yaşayan halk için çok önemli bir karar. Artık insanlar Aşağıdağdere köyünde geceleri rahat uyuyacak. Sokakta da ‘kafama taş düşecek mi’ derdini taşımadan rahatça dolaşabilecekler. Biz 24 Nisan’da da Aşağıdağdere halkı için en doğru kararın çıkacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.