Uzmanından Tavsiye Geldi… “Altında Düşüş Alım Fırsatı Olabilir” Uzmanından Tavsiye Geldi… “Altında Düşüş Alım Fırsatı Olabilir”

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Ara zamla ilgili 2 senaryo üzerinde duruluyor.  6 aylık enflasyon rakamlarının belirleyici olacağı zam pazarlığında yüzde 20'lik bir artış yapılması durumunda net 10 bin 328 lira, yüzde 30'luk artış durumunda ise asgari ücretlinin maaşı net 11 bin 57 lira olacak. Ocak ayında asgari ücret 8 bin 507 lira olarak açıklanırken; enflasyon ve hayat pahalılığı ise vatandaşın belini büktü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Temmuz'da asgari ücrete zam var” ifadelerini kullanmıştı.

asgari ücret

11 BİN LİRAYI AŞABİLİR

Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon tahminine göre yapılan hesapta 8.506 lira olan asgari ücretin yüzde 21,43'lük artış ile 10.328 lira olması öngörülüyor. Ancak asgari ücret üzerinde enflasyona ek olarak ilave bir refah payı beklentisi de var. Yüzde 30 seviyesine tamamlanması beklentisi hakim olan yeni asgari ücretin bu hesap ile 11.057 liraya yükselme ihtimali bulunuyor.

DİĞER AYLIKLAR DA ARTACAK

Asgari ücrete ara zam yapıldığında; kıdem tazminatı, en düşük aylık ihbar tazminatı, emzirme yardımı, GSS primleri, işsizlik maaşı, dul ve yetim aylığı, 65 yaş ve engelli aylığı gibi kalemlerde de artış olması bekleniyor.