TÜİK nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Böylece emeklileri ve memurları ilgilendiren 4 aylık enflasyon farkı da belli oldu. SGK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 18,72'lik enflasyon farkını elde ederken memur ve memur emeklileri de yüzde 13,56'lık zam hakkını elde etti. Uzmanları 6 aylık enflasyon beklentisi %25 ler civarında.

4 AYLIK ENFLASYON FARKI

Kasapoğlu Sanayicinin Beklentilerini İletti Kasapoğlu Sanayicinin Beklentilerini İletti

Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayında enflasyon artışını aylık yüzde 3,18 olarak hesapladı. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4.53, mart ayı için yüzde 3.16, nisan ayı için de yüzde 3,18 enflasyon farkını almaya hak kazandı. Böylece nisan ayı itibarıyla emeklilerin alacağı zam yüzde 18,72 olarak hesaplandı.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI DA ALACAK

Memur ve memur emeklileri de nisan ayı itibarıyla yüzde 13,56 zam hakkı kazandı. Memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. 6 aylık enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10'luk zam hakkı da bulunuyor.

MAAŞLAR ENFLASYONUN ALTINDA KALACAK

Prof. Dr. Aziz Çelik, "Temmuz 2024 zammı önümüzdeki iki ayın enflasyonuna bağlı olacak. Kesin oran verilemez. Ancak 6 aylık resmi enflasyonun en az yüzde 25 olacağını söylemek mümkün. Bu durumda memurlar ve memur emeklileri yüzde 19,6 (enflasyonun 5,4 puan altında), işçi ve Bağkur emeklileri ise resmi enflasyon kadar yaklaşık (yüzde 25) zam alır. Enflasyonun altında ezilmeye, kemer sıkmaya devam!"değerlendirmesinde bulundu.