Türkiye İşçi Partisi (TİP), partisinin Hatay’dan milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay’ın, Meclis’te Bekir Bozdağ tarafından okunan Yargıtay kararıyla milletvekilliğinin hukuka aykırı bir biçimde düşürülmesini Türkiye’nin birçok yerinde protesto edildi.

Denizli’de de Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) çağrısıyla saat 20.00’de Candoğan Parkın’da protesto eyleme yapıldı. Eyleme birçok siyasi parti, sendika ve odalar da destek verdi.

Çavuşoğlu;  Zeybekci’ye  Ağır Sözlerle Yüklendi Çavuşoğlu;  Zeybekci’ye  Ağır Sözlerle Yüklendi

Eylemde yapılan basın açıklamasını TİP Denizli İl Yöneticisi Av. Yağmur Yalçın okudu. "Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, ‘öyle olsun’ diyeceğiz" diyen Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü; "Bugün TBMM, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu darbe girişiminin bir ortağı haline gelmiştir. AYM kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki anayasa hükmü önce Yargıtay tarafından ardından da TBMM tarafından fiilen de yürürlükten kaldırılmıştır. Türkiye'de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı TBMM tarafından tescillenmiştir. Sanılmasın ki yılacağız, pes edeceğiz. Biz bugün yeniden başlıyoruz. Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak bir payı olanlara, kararın altında imzası olanlara sesleniyoruz. Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi direnişini kirletebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ölüme mahkum ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka vereceksiniz. Biz saraydan, iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden bir kez daha yan yana gelmek, yeniden mücadele etmek zorundayız. Can Atalay, er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak ve Hatay halkına kavuşacak.” Diye konuştu.

Halka çağrıda bulunan Yalçın, "İktidardan, patronlardan büyüğüz" diyerek mücadele çağrısı yaptı. Eylem sloganlarla sona erdi.

Editör: Orhun Çoban