Denizli Barosu’nda Cinayete Kurban Giden Erdal Çam İçin Tören Düzenlendi Denizli Barosu’nda Cinayete Kurban Giden Erdal Çam İçin Tören Düzenlendi

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu, mühendislerin sorun ve taleplerini dile getirmek için Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde basın açıklaması düzenledi. Sorunlara karşı mücadele çağrısı yapılan açıklamada basın metnini TMMOB Denizli İKK Sekreteri Mehmet Sarıca okudu.

Mühendis, mimar ve şehir plancılarının toplum ve ülkenin gelişimi için çalışıp ürettiğini ifade eden Sarıca, plansızlık, üretimsizlik, işsizlik, yoksulluk, güvencesizlik, açlık ve sefalet koşulları ülkeyi teslim aldığını söyledi. 1980’li yıllardan itibaren başlayan özelleştirmelere değinen Sarıca, “Devlet tarafından sunulması gereken teknik hizmetler piyasalaştırılmış ve serbest piyasa ekonomisinin insafına terk edilmiştir” dedi.

"YÜZ BİNLERİN AKLINDA 'BOŞUNA MI OKUDUK' SORUSU VAR"

Daha fazla önem verilmesi gereken mühendislik, mimarlık ve planlama hizmetlerinin birer prosedür haline getirildiğini belirten Sarıca, genç mühendis ve mimarların koşullarına değindi. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının açlık ve yoksulluk sınırı altında düşük ücretlerle, kötü koşullarda çalışmaya mecbur bırakıldığını dile getiren Sarıca, "Ücretli çalışan meslektaşlarımızın yaklaşık yüzde 60’ı asgari ücret düzeyinde ücretlere çalıştırılmaktadır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın hakları erimiş, kamuda istihdam giderek daralmıştır. İşsizlik oranı yüzde 40’ları aşmıştır. Yeni mezun meslektaşlarımızın iş bulma süreleri 18 aya kadar uzamıştır. Meslektaşlarımız yoğun işsizlik sonucu geçimlerini sağlayabilmek için meslek dışı işlere yönelmekte, tezgahtarlık, garsonluk, kuryelik gibi işlerde çalışmaktadır. Yüz binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının bilincinde ‘boşuna mı okuduk’ sorusu belirginleşmektedir” ifadelerini kullandı.

tmobb2

"İKTİDAR MÜHENDİSİ KORUYAN PROTOKOL VE YÖNETMELİKLER İPTAL ETTİ”

Tüm bu olumsuzlukların üzerine siyasi iktidarın TMMOB ve bağlı odalara karşı düşmanca tutumu da sözlerine ekleyen Sarıca sözlerini şöyle sürdürdü; “Bilindiği üzere TMMOB’nin yetkileri yıllar içerisinde parça parça koparıldı, elimizden alındı. Geçtiğimiz aylarda ücretli çalışan üyelerimizin asgari ücretini belirleme yetkimiz de elimizden alındı. SGK ile yapılan ücret denetimi protokolü gereği 2012 yılından bu yana belirlemekte olduğumuz mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücreti, belli ki sermaye çevrelerini ve iktidarı rahatsız etmiştir. En son geldiğimiz aşamada siyasi iktidarın müdahalesi sonucu açılan davalarla ilgili yönetmeliklerimiz geçtiğimiz aylarda iptal edilmiş, bu yetkimiz de elimizden alınmıştır. Böylece, ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları mağdur edilmiş, serbest piyasanın acımasız sömürüsü karşısında korumasız bırakılmıştır."

"TÜM MESLEKTAŞLARIMIZI VE HALKIMIZI OMUZ OMUZA MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Tüm emekçilerin sorunlarının giderek arttığına dikkat çeken Sarıca, “Sorunlarımızın, ülkemizin ve halkımızın sorunlarından bağımsız olmadığının bilincindeyiz. Mücadele etmezsek yaşadığımız sorunların daha da büyüyeceğini çok iyi biliyoruz. Ülkemizin okumuş çocukları olarak Cumhuriyetin ikinci asrında, eşitlik ve özgürlük temelinde, üreten, sanayileşen, gelişen ve hakça bölüşen bir ülkeyi inşa etmek için seferber oluyoruz. 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Dayanışma Gününde tüm illerde sokağa çıkacak ve devamında örgütlü gücümüz ile mücadeleyi büyüteceğiz. Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.