Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik verilerini açıkladı. Verilere göre geniş tanımlı işsizliği tanımlayan atıl işgücü oranı önceki aya göre 1.7 puan artış gösterdi ve yüzde 26.5 oldu.

Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %18,2 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı %18,3 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise %9,1 seviyesinde gerçekleşti.

DTO Başkanı Uğur Erdoğan:  “Artık Seçim Değil Geçim Zamanıdır!” DTO Başkanı Uğur Erdoğan: “Artık Seçim Değil Geçim Zamanıdır!”

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 85 bin kişi artarak 3 milyon 214 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puan artarak %9,1 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7,7 iken kadınlarda %11,7 olarak tahmin edildi.

HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ 43.3 SAAT

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 43,3 saat oldu.

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 0,4 saat azalarak 43,3 saat olarak gerçekleşti.