Tüm Emeklilerin Sendikası, kapatma davasının duruşması öncesi tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Denizli’de de Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Temsilciliği çağrısı ile Candoğan Parkında yapılan basın açıklamasına DİSK Emekli-Sen, KESK'e bağlı sendikalar ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Basın açıklamasını Tüm Emeklilerin Sendikası adına Suna Yüksel okudu. Kapatma davasına tepki gösteren Yüksel, "Emeklilerin örgütlenmesi yine engellenmek isteniyor" dedi.

emekliler02

2021 yılında Tüm Emekli Sen'in kapatıldığını hatırlatan Yüksel, 30 Kasım 2022'de Tüm Emeklilerin Sendikası adıyla yeniden kurulduklarını belirtti. 4 ay sonra Ankara valiliğinin tekrar dava açtığını söyleyen Yüksel, "Daha bir yılımız dolmadan yani 17 Ekim'de yine kapatma istemiyle yargılanacağız. Oysa biz emeklilerin yararına çalışan bir sendikayız. Emekli ve yaşlı vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için mücadele ettik. Ülkemizin demokratikleşmesi için mücadele ettik. Emekli vatandaşlarımızın açlığa mahkum edilmesine karşı çıktık. Hak ve hukukun tesisini istedik. Yokluğa, yoksulluğa karşı çıktık" ifadelerini kullandı.

"BİZİ KAPATMAK ANAYASA'YA AYKIRI"

"Yoksulluğa boğdukları yetmezmiş gibi, emeklilerin yoksulluğa, ölüme mahkum edilmesi yetmezmiş gibi bir de sendikamıza saldırılmasını, kapatma davaları açılmasını asla kabul etmiyoruz" diyen Yüksel, "Her vatandaşın iyi yaşama hakkı vardır. İyi yaşamak için demokratik ve barışçıl olmak kaydıyla her vatandaşın örgütlü veya örgütsüz mücadele etme hakkı vardır. Şu an Türkiye'de emeklilerin bırakalım iyi yaşadıklarını, bırakalım yoksul yaşadıklarını ,açlık sınırı altında sürünüyorlar. Bu ayıp iktidarındır. Dava açılacaksa adres bellidir. O adresin emekli sendikaları olmadığı kesindir. Kanunlar anayasanın üstünde olmadığı kesindir. O halde yargı anayasanın 90.maddesini uygulayıp, kapatma davasını red etmelidir. Çünkü bu dava hukuki değil siyasidir. Bizi kapatmak anayasaya aykırıdır" dedi.

DSO Öncü Oldu, Sanayiciler Kazandı DSO Öncü Oldu, Sanayiciler Kazandı