Denizli’de yıllardır tekstil işçisini örgütlemeye çalışan Türk İş yeniden saha çalışmalarına başladı. Türk İş Denizli İl Temsilcisi Yakup Çetin düzenlediği toplantıda, tabandan gelen talepler doğrultusunda Türk İş’e bağlı sendikaların, sendikalaşma ve örgütlenme çalışmalarına hız verdiklerini kaydetti. 

“SENDİKA HAKKIMIZI ENGELLEMEYE ÇALIŞMAYIN”

Çetin açıklamasında “Denizli’de ortalama 50 -60 bin çalışan tekstil işçisi varken burada maalesef bir tane sendikalı ve toplu sözleşmeli fabrikamız yok. Denizli tekstilin başkenti ama sömürünün de katmerleştiği 1800'lü yıllara aratmayacak çalışma koşullarının oluştuğunu bir yer. Denizli, insanlar lavaboya dahil gittiğinde dakika tuttulan, yemeklerin kısıldığı, insanları en ufak bir şey de kapının önüne koyduğu bir yer. Dolayısıyla biz tekstil sendikası olarak bu bölgede gerçekten örgütlenmek istiyoruz. Geldiğimiz noktada; sendikalaşma faaliyetlerimizi engelleme çalışmaları yapılmış, hatta örgütlendiğimiz iş yerlerinde üyelerimizi işten atmalar başlamıştır. Biz buradan işverenlerimize çağrı yapıyoruz; sendikalı olmak iş barışı getirir, üretimi arttırır ve kaliteyi yükseltir. Biz çalışanlar iş yerlerimizde huzurlu çalışmak istiyoruz. Türk iş olarak bu konuda; çalışanın hakkını çalışan emekçi kardeşlerimize teslim edin. Yasal olan sendika hakkımızı engellemeye çalışmayın. Kararlıyız haklıyız ve hakkımızı sonuna kadar arayacağız” ifadelerini kullandı. 

Selami Altınok: “Dünya Tarihinde Yaşanılmış Bir Olay Değil” Selami Altınok: “Dünya Tarihinde Yaşanılmış Bir Olay Değil”

“ÜYELERİMİZİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ”

Sorunların yaşandığı bir işletmede çalışan işçilerin, insanca yaşayacak bir ücret ve insan onuruna yakışır çalışma koşulları için sendikalı olmak istediklerini vurgulayan Bayram; “İşveren, sendikamıza üye olan arkadaşlarımızı tazminatsız ve hiçbir hak ödemeden kapının önüne koydu. Ardından sendikamız defalarca görüşme talebinde bulunmasına rağmen kendilerinden cevap alamadık. Biz de 21 gündür fabrikanın önünde işçi arkadaşlarımızın geriye dönmesi için nöbet tutuyoruz. Buradaki amacımız şu; orada çalışan işçi arkadaşlarımızın sendikalı olma özgürlüğünün verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

İşverene sendika ile masaya oturma çağrısı yapan “Zaten biz uluslararası markalara gereken şikâyetlerimizi yaptık. Önümüzdeki süreçlerde markalardan denetlemeye gelecekler. Biz üyelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacağız. Şunun bilinmesi gerekiyor; Denizli işçisi artık yalnız değildir. Teksif Sendikası işçi arkadaşlarımızın haklarını korunması için sonuna kadar mücadele edecektir” ifadelerini kullandı.

TEKSTİL İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR

Sendika olarak tekstil işçilerinin haklarının sonuna kadar korunması için çaba göstereceklerine dikkat çeken Ali Bayram, ‘Biz üyelerimizi sonuna kadar da koruyacağız. Şunun iyi bilinmesi gerekiyor. Denizli halkı artık şunu bilmesi gerekiyor. Denizi de çalışan tekstil işçisi şunu bilmesi gerekiyor. Denizli işçisi artık yalnız değildir. Teksif Sendikası olarak sonuna kadar işçi arkadaşlarımızın haklarını korunması için mücadele edeceğiz ‘dedi

Editör: Orhun Çoban