EGEKAF24’ün yoğun katılımla gerçekleşen ikinci gününde TEİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit “Motor Sanayisi” adlı konuşması üniversite öğrencileri ve mezunlarla bir araya geldi. Kısa öz geçmişini ve kariyer hayatından örnekleri paylaşan Prof. Dr. Akşit, TEİ şirketi ile ilgili kısa bir tanıtım yaparak, Türk Uçak Sanayi ve TUSAŞ Motor Sanayi tarafından yürütülen çalışmaları aktardı.

DOSTEK Mezuniyetinde Bayrak Flama Devri DOSTEK Mezuniyetinde Bayrak Flama Devri

2-94

“İNATLA DEVAM EDECEKSİNİZ”

Akşit yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Öncelikle ben biliyorsunuz buralıyım, Denizliliyim. Zorlandığınız zaman vazgeçerseniz hiçbir şeyi başaramazsınız, inatla devam edeceksiniz. Yaptığınız işi baştan doğru planlayacaksınız. Mesela, Milli Rüzgâr Tribünü projesi. TEİ’ye Genel Müdür olmadan önce projenin başında ben vardım. 120 kadar değişik araştırmacı vardı. İlk Milli Rüzgâr Tribünümüzü 500kwlık - 50 metrelik devasa bir makine yaptık ve sahaya getirdik. Türkiye’de ilk defa büyük dişliler ürettirdik.”

4-68

“HER UÇAĞA PARÇA ÜRETİYORUZ.”

TEİ olarak yalnızca milli motorları yapmadıklarını belirten Prof. Dr. Akşit, “Şu anda uçmakta olduğunuz hemen hemen her uçağa parça üretiyoruz. Dünyada aktif olarak elliden fazla motora binlerce parça üretiyor, fabrikamızda günlük yirmi bin değişik imalat işlemi gerçekleştiriyoruz. Dünyada en çok kullanılan uçakların motorlarını biz üretiyoruz. Denizli’den İstanbul’a bu uçaklarla uçuyorsunuz. Özellikle BOEING 737 ve AIRBUS 320’nin en büyük tedarikçisi biziz. Şu anda ordumuzun kullandığı bütün F-16 savaş uçaklarının motorlarının hepsi bizim Eskişehir tesislerimizde üretilmiştir, montajı orada yapılmıştır. Solo Türk’ün motorlarını da şirket olarak biz ürettik. Eskişehir’den ayrıca yurt dışına da hizmet veriyoruz. Şu anda; Umman Hava Kuvvetleri’nin, Suudi Hava Kuvvetleri’nin, Bahreyn Hava Kuvvetleri’nin, Singapur Hava Kuvvetleri’nin F-110 motorlarını da getirip burada bakımlarını yapıyoruz. Helikopter motorlarını da biz üretiyoruz, 2018’den beri lisans altında üretiyoruz. Şu ana kadar 89 motor ürettik. 2022 yılında ilk defa jandarmamıza teslim ettiğimiz motorlarımız envantere girdi ve uçuyorlar. Sınıfında rekor kıran motor ürettik. Rekor kıran motorun rekoru sadece ürettiği güç olarak değil, proje başlangıcından iki buçuk yılda bu hale getirilmesi de bir rekor” dedi.

7-23

Editör: Haydar Buğra Tokmak