Doğal ve kültürel zenginliği ile 1988'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan dünyaca ünlü Pamukkale yılın her mevsimi ziyaretçi çekiyor. Termal suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenler ve geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis arkeolojik kentinin de yer aldığı beyaz cennet Pamukkale, antik çağlardan beri çekiciğini koruyan merkezlerden biri. M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu, adını ise Bergama'nın kurucusu Telephos'un eşi Heira'dan aldığı değerlendirilen Hierapolis, Frigya bölgesinin başkentliğini yapmış, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olarak büyük kültürel zenginliğe sahip.

AW875551_06-1

DENİB Akademi’den ‘AB Standartlarında Sürdürülebilirlik’ Toplantısı DENİB Akademi’den ‘AB Standartlarında Sürdürülebilirlik’ Toplantısı

YILIN İLK 7 AYINDA 1 MİLYON 150 BİN ZİYARETÇİ

Beyaz travertenleri, antik havuzu ve tarihi yapılarıyla her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Pamukkale, sıcak yaz mevsiminde de ziyaretçi yoğunluğu yaşıyor. Pamukkale'ye ocak-haziran döneminde yılın ilk 6 ayında gelen ziyaretçi sayısı 811 bin 156 olarak kayıtlara geçerken, temmuz ayında gelen ziyaretçi sayısı 338 bin 609'a ulaştı. Böylece yılın ilk 7 ayında 1 milyon 149 bin 765 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Pamukkale, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artış yakaladı. Pamukkale'yi geçen yıl ilk 7 ayda 934 bin turist ziyaret etmişti.

AW726770_04

“GÜNLÜK 17-18 BIN ZIYARETÇI AĞIRLADIĞIMIZ ZAMANLAR OLUYOR”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale'nin ziyaretçi sayısının ağustos ayında 400 binin üzerine çıkmasını beklediklerini belirterek, "Pamukkale, ören yerleri arasında en çok ziyaretçi ağırlayan yer konumunda. Günlük 17-18 bin ziyaretçi ağırladığımız zamanlar oluyor. Ziyaretçi sayısındaki artışın devam etmesini ve yıl sonunda çok iyi rakamalara ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl, 2019 yılında 2 milyon 521 bin ile kırılan yıllık ziyaretçi rekorunu geçmeyi umut ediyoruz" dedi.