Türkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarıldı. 2021 de girdiği listeden çıkartılmasıyla yabancı yatırımcının ülkeye gelmesinin önündeki engel de kalkmış oldu.

Türkiye’nin gri listeden çıkarılması Denizli iş dünyasında da olumlu yankı buldu. DSO ve MÜSİAD yaptıkları açıklamalarla memnuniyetlerini belirttiler.

A W236224 01

DSO BAŞKANI KASAPOĞLU: “EKONOMİK NORMALLEŞME SÜRECİMİZDE ÖNEMLİ BİR GELİŞME”


OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye'nin gri listeden çıktığını açıkladı. DSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, FATF’nin Türkiye’yi gri listeden çıkarmasını değerlendirdi. Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasıyla uluslararası toplumda daha saygın bir konuma yükseldiğini belirten Başkan Kasapoğlu, “Bu sayede ülkemiz, küresel ekonomiye daha aktif bir şekilde katkıda bulunabilecektir. Bu önemli adım, ülkemize yönelik algıların ve görüşlerin olumlu yönde oluşmasına katkı sağlayarak, Türkiye ekonomisine ve yatırım ortamımıza pozitif yansımalar getirecektir. FATF gri listesinden çıkmanın birçok önemli çıktısı olacaktır. Yabancı yatırımcıların güvenini artıracak ve ekonomik büyümemize ivme kazandıracaktır. Bu da ekonomik büyümeye ve yeni iş imkanlarının sağlamasına katkıda bulunacaktır. Bu sayede Türkiye, yatırımcılar için daha çekici bir destinasyon haline gelecektir. Türkiye’nin uluslararası arenada daha güçlü bir ekonomik aktör olarak yer almasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Dış ticaret hacmimizi artıracaktır, borçlanma maliyetlerimizi düşürecektir ve finansal sistemimizi daha sağlam hale getirecektir. Türkiye ekonomisi için bir dönüm noktası olarak da nitelendirebileceğimiz bu başarıyı daha ileriye taşımak için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizin ekonomik kalkınması için hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz" ifadelerine yer verdi.

Engin Boyaci

GRİ LİSTE KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı üç yıl sonra gri listeden çıkılması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bizler sanayiciler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye sanayisi daha çok hikaye yazacaktır” ifadesini kullandı.

Boyacı, açıklamasına şu şekilde devam etti: "OECD bünyesinde faaliyet gösteren FATF'ın ülkemizi gri listeden çıkarması, Türk iş dünyası temsilcileri olarak bizleri oldukça memnun etmiştir. Terörün finansmanı ile mücadelede dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, böylece haksız bir ithamdan da kurtulmuş oldu. Bu gecikmeli de olsa, hakkın yerini bulmuş olmasından MÜSİAD ve iş dünyası olarak memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.

YATIRIMCININ İLGİSİ ARTACAK

Engin Boyacı, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasının ekonomik faydalarına da değinerek; "Bu gelişme, ülkemize olan yabancı yatırımcı ilgisini artıracak, kaynak ve sermaye girişini hızlandıracaktır. Böylelikle, ihracatçılarımız için daha olumlu bir ihracat iklimi oluşacak ve dezenflasyon süreci ivme kazanacaktır. Türkiye’nin uluslararası arenada hak ettiği yeri bulmasından dolayı gurur duyuyoruz ve bu sürecin ekonomik reformlarla desteklenerek devam etmesini diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Turgut “Türkiye'nin gri listeden çıkışı ekonomiye olumlu yansıyacak”

DESİAD BAŞKANI TURGUT: "GRİ LİSTEDEN ÇIKIŞ EKONOMİYE OLUMLU YANSIYACAK"

DESİAD (Denizli Sanayici İşadamları Derneği) Başkanı Nuri Turgut, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından üç yıl sonra gri listeden çıkarılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Turgut, gri listenin belirsizlik anlamına geldiğini ve belirsizliğin korku ve endişe yarattığını vurguladı. “Para, dünyanın en korkak şeyidir; belirsizliğe doğru gitmez” diyen Turgut, bu durumun ekonomiye olan etkilerini açıkladı.

Gri listeden çıkmanın, ülke dışından alınan kredi maliyetlerini düşüreceğini belirten Turgut, “Belirsizliklerin olduğu bir ülkeye verilen kredi maliyetleriyle listeden çıkmış, ekonomik sistemi ve para kaynakları netleşmiş bir ülkenin kredi maliyetleri arasında fark olacaktır. Bu fark, Türkiye’nin ekonomik durumu üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır” şeklinde konuştu.

DTO BAŞKANI ERDOĞAN “FİNANS SEKTÖRÜ RAHAT BİR NEFES ALACAK”

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Başkan Erdoğan, bu durumun uluslararası kaynak girişini daha da artıracağını ve Türk lirası varlıklara olan ilgiyi yükselteceğini belirtti. Ayrıca, uluslararası borçlanma maliyetleri üzerinde de olumlu etki yaratacağını ve yabancı yatırımcıların Türkiye'deki finansal sisteme olan güvenini güçlendireceğini ifade etti.

TÜİK İşsizlik Oranlarını açıkladı, Hangi Rakam Gerçek? TÜİK İşsizlik Oranlarını açıkladı, Hangi Rakam Gerçek?

Editör: Orhun Çoban