Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın bir süre önce kamuoyu ile paylaştığı, deprem, sel, yangın gibi afetleri içermesi ve kapsaması nedeniyle Türkiye’de ilk olacak “Denizli Afet Master Planı” Haziran ayında tamamlanacak. Ülkeye örnek olacak Afet Master Planıile Denizli’nin dayanıklılığını araştırmak, afet öncesi, sırası ve sonrasında, önlem almak, müdahale etmek, kentlerin yaşanabilir olması, rehabilitasyonu ve dayanıklı çevreler oluşturulması amaçlanıyor. Her türlü afete karşı dirençli Denizli hedefi ile Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Afet Master Planı 4 ayrı safhadan oluşuyor. Birinci safha raporu kapsamında mevcut durum analizlerinin yapıldığı ve ikinci safhada ise tehlike ve risk haritaları oluşturularak, kentteki tüm paydaşların buluştuğu geniş katılımlı teknik çalıştaydaçıkan ağırlıklandırma sonuçlarına göre tüm veriler bütünleştirildi. Boğaziçi, İstanbul Teknik, Dokuz Eylül, Pamukkale, İstanbul ve Ortadoğu Teknik Üniversiteleri hocalarının da danışma kurulunda yer aldığı Denizli Afet Master Planı3. ve 4. safha raporlarındada zarar azaltma ve müdahale çalışmaları yapılacak ve afet öncesi-sonrası için eylemler oluşturulacak.

Başkan Osman Zolan Hatay deprem  (1)

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ AFETLERE DAYANIKLI, DİRENÇLİ ŞEHİR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 1717’de yaşanan ve Denizli tarihinde bilinen en büyük depremde şehrin yerle bir olduğunu hatırlatarak, tüm imkanları ile seferber oldukları 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce insanın hayatını kaybettiğine dikkati çekti. Denizli’nin birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu ve bu bilinçle en öncelikli projelerinin afetlere dirençli bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Zolan,  “Denizli birinci derece deprem bölgesi olan bir şehir. Allah nasip ederse depreme ve tüm afetlere dirençli ve güçlü bir şehir için en üst seviyede çalışmaya gayret ediyoruz. Birinci önceliğimiz afetlere dayanıklı, dirençli şehir” ifadelerini kullandı. Projede sona yaklaştıklarını anlatan Başkan Zolan, “Afetleri durdurmak mümkün değil ama engellemek, zararı azaltmak ve önlem almak çok önemli. İnşallah bunu da hep birlikte başaracağız. Ben bir kez daha depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Allah’ım bir daha bu acıları yaşatmasın” dedi.

Türkiye’nin ilk afet master planı (2)

DENİZLİ AFET MASTER PLANI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ınMart 2023’te kamuoyu ile paylaştığı Denizli Afet Master Planı,deprem, sel, yangın gibi afetleri içermesi ve kapsaması nedeniyleTürkiye’de ilk olacak. Her türlü afet tehlikesine karşı dirençli Denizli hedefi ile Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Afet Master Planı 4 ayrı safhadan oluşuyor. Çalışma kapsamında, afetlere master plan bakış açısı getirilecek ve afet yönetiminin “Hazırlıklı Olma, Zarar Azaltma, Müdahale Etme ve İyileştirme” süreçlerine ilişkin içerikler oluşturulacak. Risk odaklı tüm değerlendirmeler bilimsel bir süreçle gerçekleşecek olup öncelikle Denizli için mevcut durum okuması yapılacak. Olası tüm doğa ve insan kaynaklı, ani ve yavaş gelişen tehlikeler araştırılacak ve etkileri ortaya konacak.

Türkiye’nin ilk afet master planı (3)

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN AKADEMİSYENLERİ BİLİM KURULU’NDA

Çalışmaları yürüten Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarının içinde yer aldığı Denizli Afet Master Planı Bilim Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor:

Büyükşehir’den ‘Yaza Merhaba’ Konseri Büyükşehir’den ‘Yaza Merhaba’ Konseri

Başkan Osman Zolan Hatay deprem  (2)

Prof. Dr. Mustafa Erdik (Boğaziçi Üniversitesi, Deprem Mühendisi)

Prof. Dr. Himmet Karaman (İstanbul Teknik Üniversitesi, Geomatik Mühendisi)

Prof. Dr. Hasan Sözbilir (Dokuz Eylül Üniversitesi, Jeoloji Mühendisi)

Prof. Dr. Halil Kumsar (Pamukkale Üniversitesi, Jeoloji Mühendisi)

Prof. Dr. Cevza Melek KazezyılmazAlhan (İstanbul Üniversitesi, İnşaat Mühendisi)

Doç. Dr. Hikmet İskender (İstanbul Teknik Üniversitesi, Afet Yönetim Uzmanı) Doç. Dr. Barış Semiz (Pamukkale Üniversitesi, Jeoloji Mühendisi)

Şehir Plancısı Ali Faruk Göksu (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)

Editör: Haydar Buğra Tokmak