Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği iş birliğince Sivas Katliamında yaşamını yitiren Türk karikatürünün unutulmaz ismi Asaf Koçak için karikatür sergisi düzenledi.

Delikliçınar Meydanı’nda düzenlenen programa, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Başkanvekili Ali Marım, Genel Sekreter Bülent Bozbaş, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Osman Bartal, davetliler, Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Çavuşoğlu serginin açılışında yaptığı konuşmada, Madımak Katliamının toplumu ayrıştırma ve kamplaşmanın bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirterek, “Yaşanan bu büyük acının ve trajedinin aslında belki de toplumumuzun tekrar normalleşmesi ve toplumsal bilincin artırılması açısından çok önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Büyükşehir Asaf Koçak Sergi (7)

SİVAS’TA 4 SENE ÖĞRETMENLİK YAPTI

Asaf Koçak’ın Madımak’ta katledilmeden önce Sivas’ta 4 sene öğretmenlik görevi yaptığı ve bu esnada donma tehlikesi geçirdiğini anlatan Başkan Çavuşoğlu, “Yaklaşık 4 yıl boyunca öğretmenlik yaparken, Sivas'ta birçok çocuğun da resme olan sevgisini arttırma noktasında gerçekten azımsanmayacak bir mücadele içerisine giriyor. O mücadelenin sonunda da maalesef kamplaşmadan beslenen, toplumu ayrıştırma dilini egemen hale getirmeye çalışanların kurmuş olduğu büyük bir kumpasın sonunda da 37 canla beraber bu dünyadan ayrılıyor” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Başkan Çavuşoğlu ve beraberindekiler ulusal ve uluslararası karikatür sanatçılarının eserlerinden oluşan sergide Asaf Koçak’ın 51 adet portre karikatürünü inceledi.

Büyükşehir Asaf Koçak Sergi (1)

ASAF KOÇAK KİMDİR?

1958 yılında Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğan Asaf Koçak, Kırşehir Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Çocuklara resim eğitimi vermek için öğretmenlik yapan Koçak, Ankara’da 6 kişisel sergi açtı. 14 yıllık meslek hayatında çok sayıda eseri dergi ve gazetelerde yayımlanan Koçak, karikatür yarışmalarında da başarı ödülleri kazandı. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde katledilen 37 kişiden biri olan karikatürist Asaf Koçak, aramızdan ayrıldığında 35 yaşındaydı.

“Kriz Yönetimi Yerine Risk Yönetimi” “Kriz Yönetimi Yerine Risk Yönetimi”

Editör: Orhun Çoban