Denizli’nin Honaz ilçesi Aşağıdağdere mahallesinde Çetin Beton’un işlettiği patlatmalı taş ocağı, köylüleri mağdur etmeye devam ediyor. Faaliyetteki taş ocağından kopan kaya parçaları 60 yaşındaki Yüksel Dalkılıç’ın evine düştü. İkinci bir taş ocağı açılmasına karşı açtıkları davayı kazanan köylülerin mağduriyeti önceki taş ocağı ile sürüyor. Evi hasar gören Dalkılıç, “Ben işin maddi boyutunda değil hukuki boyutundayım. Evlerimize taş yağmasın” dedi.

Taş Ocağı 02

“ŞİRKET AÇIKÇA TEPENİZE TAŞI DÜŞÜRÜRÜZ KÖYÜ TERK EDİN DEMEK İSTİYOR!”

Aşağıdağdere’deki evi yaklaşık 1 yıl önce aldığını belirten Dalkılıç, “Tepemize taş yağdı. Neyse ki taşın düştüğü gün evde değildik. Cumartesi evdeydim, patlatma sesleri duyduk kayalar düşerken korku yaşadık ama eve gelmedi. Pazartesi günü kopan taş evimin çatısına düştü” diye konuştu. Jandarma tutanağında da benzer ifadeler kullandığını söyleyen Dalkılıç, “Ben işin maddi boyutunda değil hukuki boyutundayım. Masrafını düşünmedim. Köylüler yıllardır burada mücadele veriyor. Halen taş ocağından tepemize taş yağmaya devam ediyor. Benim masrafım karşılansa ne olacak? Bugün benim evime düştü yarın başkasının evine düşecek” dedi.

Şirketin hoyratça çalıştığını ifade eden Dalkılıç, “Bu kadar hovardaca çalışabilmek yürek ister diyeceğim ama arkasında başka bir şey var. ‘Biz sizin tepenize taşı düşürürüz bu köyü terk edin’ mi demek istiyor. Öyleyse verelim evlerimizi! Arkasında kimler var neye güveniyor? Aslında hukuka güvenmek lazım. Avukatımla görüştüm bu davanın peşini bırakmayacağım” sözleriyle konuyu hukuki boyuta taşıyacağını belirtti.

Taş Ocağı 01

Denizli Valiliğinden Orman Yasağı Geldi Denizli Valiliğinden Orman Yasağı Geldi

MUHTAR MURAT EFE: TAŞ OCAĞI KAPATILANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Aşağıdağdere Muhtarı Murat Efe de konuya ilişkin görüş belirterek, “Yıllardır süren mücadele. Konuyu bilmeyen duymayan kalmadı. Bu taş ocağı kapanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Bu yaşananın ilk olmadığının altını çizen Efe, “Bu taş ocağını bizler ölünce mi kapatacaklar artık bilmiyorum! Savcılık, jandarma herkesin haberi var. 2014’ten beri davamız sürüyor. Yeni taş ocağının kapatılmasını engelledik. Bunun kapatılması için de mücadelemiz sürüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Editör: Orhun Çoban