Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER) Denizli Şubesi Başkanı Elif Bekci, ilk dönemi tamamlanan öğretim yılında yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EĞİTİM SEN: “MESEM ve ÇEDES Eliyle Öğrencilerin Gelecekleri Karartıldı” EĞİTİM SEN: “MESEM ve ÇEDES Eliyle Öğrencilerin Gelecekleri Karartıldı”

Okullarda her iki çocuktan birinin yetersiz beslenme sorunu yaşadığını belirten Bekci bu nedenle ‘Türkiye Okul Yemeği Koalisyonu’ projesi başlattıklarını kaydetti.  Ekonomik kriz ve üst üste gelen zamlarla yoksulluğun arttığını, bu durumdan en fazla çocukların etkilendiğini belirten Bekci, “Ülkemizde çalışan nüfusun yarısından fazlası asgari ücretli çalışmaktadır. Bir öğrencinin aileye aylık yemek maliyeti bin 500 liradır. Derin kriz nedeniyle iki çocuktan biri açlık ve yetersiz beslenme sorunu yaşamaktadır” dedi.

elif bekçi

“AÇIK ÖĞRETİMDE OKUYAN ÖĞRENCİ SAYISI 2 MİLYONU GEÇTİ”

Okul terklerinin durdurulamadığını, tarihin en yüksek boyutuna eriştiğini savunan Bekci; açık öğretimde okuyan öğrenci sayısının 2 milyon 346 bini bulduğuna işaret etti. Bekci; “Yapılan son yönetmelik değişiklikleri ile de devamsız olan öğrencilerin MESEM’lere yönlendirilmesi düzenlenmiş, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan çocukların okula kayıtları sosyal devletin sorumluluğundan çıkarılıp ailelerine bırakılmıştır. Yapılan bu yönetmelik değişiklikleri ile ve yoksulluğun, zamların artışı ile birlikte başta okul yemeği olmak üzere gerekli önlemler alınmazsa okul terkleri daha da büyük boyutlara ulaşacaktır. MESEM uygulamasına son verilmeli, çocukların okullarına dönüşü sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİMDEKİ SORUNLAR GÖRÜLMEMİŞ BOYUTTA”

Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekçi eğitimdeki diğer soruları da şöyle sıraladı:

Kalıcı yaz saati uygulamasına son verilmesi gerektiğinin de altı çizilen değerlendirmede ÇEDES ve diğer tüm protokollerin iptal edilmesi istendi. Okullarda ideolojik çalışma yürütüldüğü hatırlatılan açıklamada okullara dini ve siyasi ideolojik çalışma yürütüldüğü kaydedildi.

Özel okullara yönelik teşvikler kapsamında kamu arazilerinin sermayeye aktarıldığını belirten Bekci; “Halkımıza ve çocuklarımıza ait olan tüm kaynaklar, STK adı altındaki ticarileşmiş yapılara aktarılıyor” diye konuştu.

Editör: Orhun Çoban