Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası etkinlikleri kapsamında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Denizli Verem Savaşı Dispanseri ve Denizli Verem Savaşı Derneği işbirliğiyle ‘Verem Hastalığı ve Korunma Yolları’ konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlenerek dereceye giren öğrencilere ödül verildi. 77. Verem Eğitimi ve Propaganda haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen resim ve kompozisyon yarışması törenine Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Denizli Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Bülent Bilgiç, yarışmada dereceye giren öğrenciler, öğretmenleri ve aileleri katıldı.

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARINI RESMETTİLER (3)

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”
Denizli Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Bülent Bilgiç, bu yarışmaların devlet, dernek işbirliğinin en güzel örneklerinden birisi olduğunu ve yarışma sayesinde gelecek nesli oluşturacak çocuklarda verem hastalığı hakkında bilinçlenme sağlandığını belirtti. Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Betül Abdüloğlu ise, verem hastalığı hakkında bilgi vererek bulaşıcı özelliği nedeniyle dünyanın hala dörtte birinin tüberküloz mikrobuyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Her yıl tüberküloz enfeksiyonu olan kişilerden yüzde 10 oranında yeni verem hastaları ortaya çıktığına değinen Abdüloğlu, hastalıkta erken tanının hayat kurtardığını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan da, Denizli’de hizmet yürütürken kamu sivil toplum işbirliğinin yanında kurumlar arası işbirliğine de önem verdiklerini vurguladı.

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARINI RESMETTİLER (2)

“DENİZLİ’DE İYİ BİR YERE GELDİK”
Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk,  2022 yılında dünyada yaklaşık 10,6 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıktığını ve 1,3 milyon insanın tüberkülozdan hayatını kaybettiğini söyledi. Gelecekte veremsiz günler dileyen Öztürk, “Sağlık Bakanlığımız olarak hemen hemen her haftayı bir hastalığa adamış gibiyiz. Bu haftalar vesilesiyle bu hastalıklara dikkat çekmek, okullarımızda bir bilinçlenme yaratmak istiyoruz. Biliyorum ki bu yarışmaya katılan arkadaşlarım ödül alsın ya da almasın, bu işe gönül veren öğretmenlerimiz, çok kıymetli öğrencilerimiz hepsi bu konuyla ilgili bir bilinçlenme yaşadı bu süreçte, çok güzel resimler yapıldı, çok güzel kompozisyonlar yazıldı. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Çok emek harcayarak Denizli’de iyi bir yere geldik. İlimizde takip ettiğimiz aktif verem hasta sayılarımız yıllara göre giderek azalmakta olup yine de hala yok olmuş değil. İnşallah gelecekte veremsiz, sağlıklı, güzel günler diliyorum” diye konuştu.

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARINI RESMETTİLER (1)

TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
Konuşmaların ardından ödül töreni düzenlendi. Resim alanında Pamukkale Zeytinköy Hayırseverler Ortaokulundan Tuna Orhan 1., Merkezefendi Hayırseverler Ortaokulundan Zeynep Selin Kuzdere 2., Pamukkale Hürriyet Ortaokulundan Hasıba Muhammadi 3. oldu. Komposizyon yarışmasında da Kale Mustafa Şipar Anadolu Lisesinden Betül Aday 1., Acıpayam Anadolu Lisesi’nden Şeyda Birgin 2., Pamukkale Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden İpek Elif Şahin 3. oldu. Ayrıca Doğrudan Gözetimli Tedavi çalışmalarında başarılı olan sağlık çalışanlarına teşekkür belgesi verildi.

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARINI RESMETTİLER (5)

"Onun Karşısında Çalmak Çok Farklı Bir Duygu" "Onun Karşısında Çalmak Çok Farklı Bir Duygu"

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARINI RESMETTİLER (4)

WhatsApp Image 2024-01-11 at 13.31.11