Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'ye bağlı Gazeller Mahallesi yakınlarında saat 12.30 sıralarında orman yangını çıktı. Yangın bölgede etkili olan şiddetli rüzgarın da etkisiyle birlikte kısa sürede Denizli sınırlarına ilerledi. Kale ilçesine bağlı Köprübaşı ve Demirciler mahallelerindeki yerleşim alanları ve hayvan barınaklarını tehdit eden yangınına Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından havada ve karadan yoğun bir şekilde müdahale edildi. Ekipler alevlerin yükseldiği ormanlık alan ile yerleşim bölgesi arasında barikat kurdu. Jandarma ekipleri de bölgede yaşayan vatandaşları yangın bölgesinden uzak tutabilmek için önlem aldı.

Havadan ve karadan yapılan yoğun müdahale sonucu, yangının yerleşim alanlarına ulaşması engellendi. Yerleşim bölgesinden uzak dağlık alanda devam eden yangına müdahale devam ederken, yangında Köprübaşı Mahalle Mezarlığı zarar gördü. Görevli ekiplerin kovalarla su taşıyarak yanan direkleri söndürmeye çalıştığı yangında yüzlerce yaban hayvanı da telef oldu.

A W228166 04

EVİMİZİ ZOR KURTARDIK

Evi son anda yanmaktan kurtarılan Nuri İnce, “Karşımızda ilk önce bir duman gördük. Muğla tarafında başlayan yangın karşıya atlayıp ekin tarlasına sıçradı. Yangın bizim evlerimize doğru bir anda genişledi. Barınaklarımızı, evimizi, barkımızı, çoluk çocuğumuzu kurtarmak için mücadele ettik. Sağ olsun vatandaşlarımız, belediyemiz ve devletimiz tüm imkanlarıyla bize yardımcı oldu. Şükürler olsun evimizi kurtardık ama yangın halen devam ediyor. İnşallah sağ salim atlatılır” dedi.

ÜÇ YANGIN DIŞINDA DİĞER BÖLGELER KONTROL ALTINA ALINDI

Denizli Valiliği yangınlar ile ilgili ikici kez yaptığı açıklamada üç bölge dışındaki yangınların kontrol altına alındığını duyurdu.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Bugün öğle saatlerinde başlamış olan ve devam eden Babadağ - Mollaahmet, Yeniköy ve Kelleci mahallelerindeki, Kale - Köprübaşı mevkiindeki ve Çal – Akkent mahallesindeki orman yangınlarına müdahalemiz hava ve kara tüm unsurlarımızla devam etmektedir. Zaman zaman etkili olan kuvvetli rüzgar mücadelemizi zorlaştırmaktadır.

Yangınların bir an evvel kontrol altına alınması için devletimizin tüm imkanları kullanılarak söndürme çalışmalarına tüm birimlerimiz ile cansiperane şekilde devam edilmektedir.

21 Bin 735 Hayvan Bakımdan Geçti 21 Bin 735 Hayvan Bakımdan Geçti

Bahse konu üç yangın dışındaki diğer bölgelerdeki yangınlar kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmalarına devam edilmektedir.”

Editör: Orhun Çoban