Denizli Yağız Alp Bebeğin Yaşaması İçin Tek Yürek Oldu

Gen rahatsızlığında en ağır tür olan TİP-1 SMA rahatsızlığına yakalanan Denizlili 20 aylık Yağız Alp bebek, yaşam mücadelesi veriyor. Tülay ve Ramazan Yılmaz çiftinin tek çocukları olan Yağız Alp, 4 ay içinde gerekli ilaç tedavisini alamaz ise, iyileşme şansı zora girecek. Amerika’da gerçekleşecek ilaç tedavisi için ise, 2 milyon 152 bin dolar gerekiyor. Denizli Valiliğinden yardım kampanyası iznini alan ve Şubat ayında Yağız Alp için resmi kampanya başlatan aile, ihtiyaç duyulan paranın yüzde 50’sine ulaşmayı başardı. Umutlarının arttığını ancak zamanlarının kısaldığını belirten Yağız Alp’in babası Ramazan Yılmaz, “Çocuğumuzun yaşamı söz konusu. O nedenle kampanyamıza destek veren ve verecek olan herkese canı gönülden çok teşekkür ediyorum. Bu dünyada tek evladımızın yaşama tutunduğunu görmekten başka hiçbir isteğimiz yok” dedi.

YAŞAM 09.05.2021, 19:49
Denizli Yağız Alp Bebeğin Yaşaması İçin Tek Yürek Oldu
banner858

Denizli Acıpayam İlçesinde yaşayan 2017 yılında evlenen Ramazan ve Tülay Yılmaz çiftinin mutlulukları çocuklarının dünyaya gelmesiyle daha da arttı. Çocuklarıyla mutlu bir hayata yelken açan ailenin dramı ise, Yağız Alp’in gelişim sürecinde ortaya çıktı. Baba Ramazan Yılmaz, evladının dünyaya gelmesiyle en mutlu insanlardan birisi olduğunu belirterek, bir anne-baba olarak çocuklarını rahatsızlığını öğrenince oğullarını yaşama tutundurmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

“3,5 AYLIKKEN  FARK ETTİK”

Süreci paylaşan baba Yılmaz, “Yağız Alp ilk aylarında biz hiçbir sıkıntısını görmedik. Doktor muayeneleri ve rutin kontrollerde de sağlıklı olduğu söyleniyordu. Ancak 2,5-3 aylıkken hareket etmesinde sıkıntılar olduğunu görmeye başladık. Yine çocuk doktorlarına gitmemize rağmen teşhis konulamadı ve iyi olduğu söylendi. Ancak hareketsizliği nedeniyle yapılan tahliller ve değerlendirmeler sonrasında 5 ayına doğru oğlumuzun en ağır türde TİP 1 SMA Hastası olduğunu öğrendik.  İzmir 9 Eylül Üniversitesi Çocuk Nöroloji Bölümünde tedavisi başladı. SGK kapsamında çalışmayan genin kopyasını üreten ve hastalığa karşı direnç sağlayan Spirinaza isimli ilaç kullanıldı. Çocuğumuz belirli zaman dilimlerinde hayatı boyunca da kullanmak zorunda. Ancak ağır bir gen rahatsızlığı olduğu için Yağız Alp’in rahatsızlığını yenerek normal yaşama dönmesi için  Zolgen SMA ilacına ihtiyacı var. Bozuk gene direkt olarak müdahale eden bu ilaç, raporlara göre yüzde 95 gibi büyük bir oranda etki sağlıyor. Süreçte takip ettiğimiz kadarıyla 28 SMA’lı çocuğumuz bu ilaç tedavisini uygulandıktan sonra normal yaşamlarını sürdürüyor. Bu da bizimde umutlarımızı en yüksek seviyeye çıkardı” dedi.

2 MİLYON 152 BİN DOLAR GEREKİYOR

Yağız Alp’i hayatta tutmak ve normal bir yaşam sürmesinin dışında dünyada başka bir isteğinin olmadığını belirten baba Yılmaz, “Bu nedenle Amerika’da hastanelerle yaptığımız görüşmelerde ilaç ve tedavi  için istenen fiyat ise, 2 milyon 152 bin dolar oldu. Çocuğumuzun yaşamı bu paraya bağlı. Denizli Valiliğinden de aldığımız izinle yardım kampanyası başlattık. Resmi olarak yürüttüğümüz kampanyada Şubat Ayından bugüne de hayırsever Türk halkı, Denizlililer bizlere büyük destek oldu. Tedavi için gereken paranın yüzde 50’sini toplamayı başardık. Yağız Alp için umutlarımız yeşerdi. Oğlumuz 20 aylık. 2 yaşın altında bu ilacın tedavisi de uygulanmıyor. Bu nedenle 4 aylık bir zamanımız kaldı. İnşallah oğlumuz hayırseverlerin desteğiyle yaşayacak. Bu hastalığın pençesinde olan tüm çocuklarımıza Allah’tan şifa diliyorum. Yağız Alp için, destek veren herkese minnettarım. Halkımızın Yağız Alp’i bağırlarına basarak gerekli paranın toplanacağına inanıyoruz” dedi.

KAMPANYA BANKA HESAP NUMARASI

Alıcı: YAĞIZ ALP YILMAZ, Ziraat Bankası Hesabı İBAN NO:TR70 0001 0000 8496 8537 9950 01

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir