banner610

banner609

Köy Okullarında Öğrencilere Umut Oluyor

Bitlis’te görev yapan Denizlili hemşire Fatma Taş Çifcibaşı, oğlunun farkındalığı ile başlattığı yardım kampanyası ile Bitlis’te köy okullarının ihtiyaçlarını gideriyor. Gerek kendisi gerekse çevresi aracılığıyla okullara kırtasiye, yazıcı gibi yardımlarında bulunan Çifcibaşı, herkesi de minik kalpler dediği bu öğrencilere umut oluyor.

YAŞAM 20.02.2020, 11:36 Kahraman Kahraman
Köy Okullarında Öğrencilere Umut Oluyor
banner858
banner931

Denizli’den Bitlis’e tayini çıkan ve İl Sağlık Müdürlüğünde çalışmaya başlayan Fatma Taş Çifcibaşı, köy okullarını ziyaret edip ihtiyaçlarını tespit ettikten sonra yardım ederek öğrencilere umut oluyor. Çiftcibaşı, bir gün oğlu ile dolaşırken yaşadığı farkındalığı ve sonrasında başlattığı yardım kampanyasını şu sözler ile anlatıyor: “Bitlis’e geldiğim ilk aylarda, 4 yaşındaki oğlumla bir alışveriş merkezinin önünden geçerken, 10 yaşlarında bir çocuğun soğuk bir günde, kartonun üzerinde oturmuş mendil sattığını gördük. Oğlum, çocuğun önünden geçerken elimi bırakıp, geriye doğru giderek çocuğun başında bekledi. Sanırım bir 5 dakika sadece çocuğa baktı ve bana ilk sorusu “Anne, burada ne yapıyor?”, ona mendil sattığını söyledim. Tabi ki soruların devamı geldi “Neden satıyor?”, “Neden kartonun üzerine oturmuş?”, “Onun evi yok mu?”, “Annesi ve babası nerede?” “Üşümüyor mu?”Bu soruları evladınız size sorduğunda ne düşünürseniz bende aynı şeyleri düşündüm. Ve oğlum olmasa sanırım her zamanki gibi bakar, ama görmezdim. İşte böyle başladı köy okulu ziyaretlerim” dedi.

“MİNİK KALPLERE DOKUNMAK GİBİSİ YOK”

İlk gittiği okul ziyaretinden ve yaşadığı duygu yoğunluğundan söz eden Çifcibaşı; “Tatvan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gizem Şirin’den bir liste aldım. Aşı ziyaretlerinde durumu kötü olan okulları tespit etmişlerdi. O listede var olan ilk okula gitmeye karar verdim. Yolu buldum, köyden içeri girdim. İlk haneye okulun yerini sordum ama gösterdikleri okulu küçücük köyde bir türlü bulamadım, neden mi? Okul demeye bin şahit lazımdı çünkü. Hayatımda ilk defa derme çatma, soğuktan soba yaktıkları, camları kırık, 2., 3., 4.sınıfın bir arada yer aldığı bir okul gördüm. Ama bayrağı dimdik yukarda olan. İşte o gün sınıfa girdiğimde beni ayakta karşıladılar, ilk kelimemin ne olması gerektiğine inanın hiç bu kadar çok düşünmemiştim. Onlara arkadaşlarımın da destek olduğu hediyeleri verince gözlerindeki mutluluk tarif edilemezdi. Ayrıntıya girmeden şunu belirtmek isterim ki, minik kalplere dokunmak gibisi yok. 2 kere daha gittim aynı okula, her gittiğimde beni öpücüklerle uğurladılar. Belki siz köy okullarında okumadınız ama bunlar gibi nice köy okulları var. Birlikte minik kalplere dokunup, onların ihtiyaçlarına az da olsa destek olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (1)
Hülya KAYA 1 yıl önce
Kutlarım Fatma