Yerel seçim bitti, kesin olamayan sonuçlar netleşti. Başta seçimde zafer elde eden CHP olmak üzere bir çok parti seçim değerlendirmesi yapıyor.

2019 yerel seçimlerinde 7.2 oy alan ve bu seçimde oylarını 3.4’e düşüren İYİ Parti alkantılı bir döneme girdi. Parti kongre yapma kararı alırken siyasi aktörleri de seçim değerlendirmesi yapıyor. Ülke genelinde aldıkları oy oranından fazla oy alan İYİ Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Yasin Öztürk, seçim sonuçlarını sosyal medya platformu X’de değerlendirdi.

Partisi adına Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Öztürk, sırasıyla yüzde 48,12 oy oranıyla CHP adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve yüzde 38,87 oy oranıyla AK Parti adayı Osman Zolan’ın ardından yüzde 4,62’lik oy oranı ile üçüncü sırada yer almıştı.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Öztürk paylaşımında yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunarak; “En başta kendimizden başlamak lazım. Biz bir mefkûreye inanmış insanlarız.İnanmış insanlar sonuca bakmazlar,bakamazlar.. Bizler mücadelemizi yaparız, duruşumuzu gösteririz. Elimizdeki imkanlar çerçevesinde elimizden geleni yaptık. Sonuçta başaramadık. Bunun irili ufaklı bir çok sebebi vardır ancak ana parametre millettir. Ekonomik daralma ile oluşan tsunami etkisi ile kararını veren milletimizin, verdiği karara da boynumuz kıldan incedir” ifadelerine yer verdi.

“SEÇİMLERE AYRI GİRMEKTEN PİŞMAN DEĞİLİM”

Partisinde alınan olağanüstü kurultay kararına da değinen Öztürk, parti görevleri olan kişilerin istifa etmesi gerektiğine işaret etti. Öztürk; şu değerlendirmeyi yaptı: “Gelelim partimize; İYİ Parti özellikle milliyetçi camiadaki iktidar beklentilerinin yoğunlaştığı bir dönemde kurulmuştu. Sizlere süreci tek tek yazmayacağım, 2023 seçimleri sonrasında özeleştirimizi yaptığımızda, CHP’nin HDP ile olan örtülü ilişkilerden dolayı CHP’nin paratoneri pozisyonuna düştüğümüz vs. sebeplerden seçimlere ayrı girmemiz gerektiği kanaatine vardık. Bu karardan şahsen pişman değilim. Sonuçta yerel seçimlerde başarısız olduk. Genel başkanımızın aldığı kurultay kararı ve elini rahatlatmak adına şahsen parti içi bir görevim olsaydı bir dakika düşünmez görevlerimden istifa ederdim. Özellikle teşkilat, yerel yönetimler, kadın ve gençlikten sorumlu olan genel başkan yardımcılarından da bunu bekliyorum”

TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYİ TEKLİF ETMİŞTİK

CHP’ye de atıfta bulunan Öztürk; “Gelelim CHP’sine; öncelikle başarılarını tebrik ederim. Umarım vatandaşa doğrudan hizmet yolunda bu önemli vazifelerinde milletinize hayal kırıklığı yaşatmazlar. 10 ay önceki seçimler için yapmayın-etmeyin ısrarlarımıza rağmen Kemal Bey üzerinden seçimlere katılmayı tercih edenler, bu gün zafer nidaları atarken unuttukları bir şey var.  Halbuki; bizler kendilerine Türkiye’yi yönetmeyi teklif etmiştik. Onlar belediyelerde kalıp çöp toplamayı tercih ettiler. 89 yerel seçimlerindeki SHP başarısı olduğu halde, 91’deki iktidar bir başkası idi. Aldıkları oylar Ak Partisi karşıtı, iktidara ders vermek isteyen emanetçi oylardır. Eninde sonunda yerine dönecektir. Umarım bu esnada aleni DEM ilişkilerinden kaynaklı pişmanlık duymazlar” ifadelerine yer verdi.

“SİYASET YENİDEN ŞEKİLLENİR. KARTLAR YENİDEN DAĞILIR”

Öztürk değerlendirmesinin devamında ise şu eleştirileri getirdi: “Bir cümle de oportünist faydacılara etmek lazım; 10 ay önce bizlere CHP ile yan yana olduğumuz için demedik lafı bırakmayanlar, ‘Aç kalırız, vatansız kalmayız” diyenler, bir baktık ki neredeyse hepsi sosyal medyada CHP’li olmuşlar. Bunu da görmüş olduk. Milliyetçi söylemler, ideolojik yaklaşımlar ‘Boş Tencere’nin kapağı oldular.

Cengiz Arslan Mazbatasını 3. Kez  Aldı Cengiz Arslan Mazbatasını 3. Kez  Aldı

 Ak Partisi dağılmaya mahkûmdur. Erdoğan sonrasının hazırlıkları yapılmaktadır. Önümüzdeki süreçte mevcut oylarının Milli Görüş geleneğinden gelenlerinin gideceği yer açıktır. Kalan ekserisi ise merkezde olan bir partiye rücu edecektir.

Siyasette 24 saat çok uzundur.  Hala vakit çok, önümüzdeki seçimlere kadar Türkiye’de siyaset yeniden şekillenir. Kartlar yeniden dağılır... Bizlere düşen duygusal davranmadan, milletimizin beklentilerine uygun davranmaktır. Bu zaman zarfında kurultayımızı yapar, teşkilat bünyemizdeki aksaklıkları giderir, yapımızdaki bencil siyaset yapanları, aidiyet duygusu zayıf olanları ayıklar yolumuza bakarız. İYİ Parti Türkiye’nin geleceği için önemlidir, Gerekirse bu yolda siyaseten yok olmayı da göze alır, Partimize sahip çıkarız…”