Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni banknotların piyasaya sürülmesi konusunda bir duyuru yaptı. Buna göre, 1211 sayılı Kanun kapsamında TCMB'ye verilen yetkiye istinaden, E9 Emisyon Grubu'nun VIII. tertip 200 TL ve VII. tertip 50 TL banknotları bugünden itibaren tedavüle çıkarıldı. Yeni banknotlar, ekonomideki nakit dolaşımını güncelleyerek, para piyasasının ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere tasarlandı.

Yapılan açıklamada, yeni basılan banknotlarda dikkat çekici bir ayrıntıya değinildi: imzalar. VIII. tertip 200 TL banknotlar, Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan ve Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay'ın imzalarını taşırken, VII. tertip 50 TL banknotlar Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ve dönemin Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan'ın imzalarını barındırıyor. Bu değişiklik, banknotların üzerindeki imzalar haricinde, boyut, ön ve arka yüz kompozisyonu ile genel nitelik ve görünümleri açısından önceki tertiplerle aynı olduğu vurgulandı.

Vali Ömer Faruk Coşkun’un 19 Mayıs Mesajı Vali Ömer Faruk Coşkun’un 19 Mayıs Mesajı

TEDAVÜLDEKİ BANKNOTLARLA UYUMLU

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, "Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından önceki tertiplerle tamamen aynıdır. Yeni tertip banknotlar, önceki tertip banknotlar ile birlikte tedavül edecektir." ifadelerine yer verildi.