Gazetecilere açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 20 farklı kanunda değişiklik yaparak toplamda 39 maddeyi içeren paketle adalet hizmetlerinin etkinliğinin arttırılmasının amaçlandığına dikkat çekti.

9’ncu Yargı Paketi kapsamında Tekirdağ ve Denizli’de yeni mahkemeler kurulacağını kaydeden Tunç, bölge adliye mahkemesi sayısını artırmaya devam ettiklerini ve bu yıl Tekirdağ ve Denizli'de de yeni mahkemeler kurulacağını açıkladı.

Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı? Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı?

DENİZLİ VE TEKİRDAĞ BÖLGE MAHKEMELERİ FAALİYETE GEÇECEK

Tunç, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "İstinaf daire sayılarını arttırmaya devam ediyoruz. Özellikle bölge adliye mahkeme hem Tekirdağ ve Denizli bu sene on yediye çıkıyor, bölge adliye mahkemesi sayısı. Ve daire sayısını da son bir yılda elli üç daire daha kurarak özellikle kira uyuşmazlıkları olsun, iş uyuşmazlıkları olsun, birtakım uyuşmazlıkların görüldüğü dairelerde dava yoğunluğu var. Bu yoğun ortadan kaldırmaya yönelik daire sayılarını arttırmıştık ve bu konuda da arttırmaya devam ediyoruz. Yine istinaf sürecinde özellikle usulden kaynaklanan birtakım eksiklikler var ise de bunları yargı paketleriyle çözmenin gayreti içerisindeyiz. Şu an itibarıyla 477 istinaf dairesi var kuruluş aşamasında 2016'dan itibaren 743'e yükseldi. Son bir yılda da 53 istinaf dairemiz kuruldu. Son bir yılda da ilk derecede 2 bin 596 yeni mahkemenin kurulmasını sağladık."

Editör: Orhun Çoban