Öğrenciler Siberay Güneş Fırtınası Filminde Buluştu Öğrenciler Siberay Güneş Fırtınası Filminde Buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Geleceğe Miras” projesi başlatılmıştı. Proje kapsamında, geçtiğimiz Kasım ayında Hierapolis Antik Kenti’nde Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla lansman toplantısı yapıldı. Toplantıda Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Laodikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’in aynı zamanda Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Pamukkale-Hierapolis Kazı Koordinatörlüğüne atandığı kamuoyuna duyuruldu.

KAZI ÇALIŞMALARI SAYISI 9 OLDU

Bu görevlendirmenin ardından, Stratonikeia ve Lagina Kazıları Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Muğla-Milas sınırları içinde yer alan Labraunda kazılarına; Tripolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman ise Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Aydın-Karacasu sınırları içinde bulunan Afrodisias kazılarına koordinatör olarak atandı. Böylece PAÜ’lü öğretim üyeleri, Türkiye çapında yürütülen kazı çalışmaları sayısı toplamda 9 oldu.

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen görevlendirmelerin ardından PAÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Beyazıt, Laodikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Stratonikeia ve Lagina Kazıları Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve Tripolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman,  PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ı makamında ziyaret etti.

“HOCALARIMIZLA GURUR DUYUYORUM”

PAÜ’lü hocalarla bir kez daha duyduğu gururu dile getiren Rektör Kutluhan, kendilerine çalışmalarında başarılar dileyerek, keşiflerin ülke ve üniversiteye hayırlı olması temennisinde bulundu. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, Türkiye’de yabancı heyetler tarafından yürütülen kazı alanlarındaki çalışmaların 12 aya yayılarak, daha fazla alanın kazılması, restorasyonlarının yapılarak, kültür miraslarımızın gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.