Denizli’nin Çal ilçesinde 31 Mart seçimlerinde göreve gelen CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Hakan ile selefi MHP’li Fethi Akcan arasındaki borç tartışması yeni bir boyut kazandı. Hakan’ın sosyal medyada açıkladığı borca itiraz eden Akcan abartı vurgusu yapmıştı. Çal Belediye Başkanı Hakan bugün basın toplantısı düzenleyerek devraldıkları belediyenin borç durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘AÇIKLAMA YAPMAMIZ FARZ OLDU’

“Açıklama yapmamız farz oldu” diyerek sözlerine başlayan Hakan ilçe belediye binasına asılan borç listesini işaret ederek; “Astığımız borç listesi dışarıdadır. Borç 73 milyon liradır. İddia edildiği gibi değildir demişler. Biz halkı bilgilendirmek için bunu yapıyoruz. Bizden sonra gelen başkanda asabilir” ifadelerini kullandı.

İlçede verilen iftar yemekleri ile değerlendirmesine başlayan Hakan, yemeklerin önce hayırseverler tarafından karşılandığının söylendiğini, daha sonra sponsorlar tarafından karşılandığının açıklandığını fakat belediye tarafından ödendiğini tespit ettiklerini kaydederek; “İftar yemeğiyle başlayalım. Bunu belediyeler verebilir. Bunu dini vecibelere dayandırmak doğru değildir. Adaylık sürecinde söylemler olmuştur. İftar faturası önümüzde. Önce ihale sonra sponsor olduğu söylendi. O vatandaşın Gazze’ye yardım ettiği söylendi. Faturalanmış günlük ihaleye çıkılmış. 19 günlük fatura 2 milyon 500 bin liranın üzerindedir. Masa sandalye kiralanmış. Keşke kiralanacağına satın alınıp Çal Belediyesinin olsaydı. Resmiyetin dili yazıdır” diye konuştu.

Meteorolojiden Denizli’ye Kuvvetli Yağış Uyarısı Meteorolojiden Denizli’ye Kuvvetli Yağış Uyarısı

A W193839 04

PARTİYE MOBİLYA ALINMIŞ

Akcan döneminde MHP ilçe teşkilatına alınan mobilyaların parasının da belediye bütçesinden karşılandığını kaydeden Hakan; “198 bin liralık yemek faturası daha var elimizde. 19 bin liralık mobilya faturası var. Partinin ilçe binasına alınmış. Odun dağıtımı ile ilgili 438 bin liralık fatura var. Bundan sonraki süreçte ihtiyaç sahiplerini kaymakamlıkla birlikte belirleyip yardım edeceğiz. Biz astığımızın arkasındayız” dedi. Başkan Hakan ayrıca ilçede gençlere verilen içkili yemeğin faturasının da belediye tarafından ödendiğini kaydetti.

KADINLAR GÜNÜ İÇİN 166 BİN LİRALIK FATURA

Hakan sözlerini şöyle sürdürdü: “SGK’yı yapılandırarak ödenebilir hale getirdik. 900 bin lira üzerinde ödeme yaparak, yapılandırmayı bozdurmadık. Niçin düzenli ödemiyorsunuz da iş tehlikeli duruma geliyor. Kadınlar Günü’nü önemsiyoruz. 8 Mart ile ilgili biz de girişimde bulunduk. Emekçi kadınları çekerek sosyal medyada yayınlayarak onore ettik. Karanfil verdik, çanta da hediye ettik.  166 bin 400 liralık bir fatura var. Bu kadar paraya karanfil dağıtılacağına, kadın kooperatiflerinin ürünlerini sergilesek daha iyi olmaz mıydı?

A W193839 01

16 AYDA BORÇ 7 MİLYON LİRAYA DÜŞECEK

Kutuplaşmanın anlamsız olduğunu hatırlatan Hakan; “Biz yola çıkarken şeffaf olacağız dedik. Yeşil Çal’ın alacağı var denildi. Ama 2016’dan beri alınmamış. Para pul olmuş. Aranmayacak, alınmayacak diye notlar var. Başkan talimatıyla para alınmayacak, aranmayacak diye notlarla karşılaştık. Bugün son kez konuşacağım. Cevap vermeyeceğim. Proje odaklı çalışacağım. 16 ayda borçları minimal düzeyi indireceğiz. 16 ay sonra borcu 7 milyon liraya kadar indirmeyi hedefliyoruz. Bayıralan, Baklan, Çakıralan yolu taş döşeme 2 milyon 500 bin kusurdur. Yol için kroki çizilmiş ancak bir tane imza yok. İmar yolu olmayan yere nasıl taş döşediniz diye sorduk. Bize yap dediler. Biz karşı çıkmamıza rağmen yapıldı. Yanıtı aldık. Alacaklı geliyor para istiyor. Ben ‘Resmi olmayan bir şeyin ödemesini nasıl yapacağım’ dedim. Bunu yaptıran kudret nedir ya? Sonra ‘Fethi Beyi yedirmeyiz’ diyorlar. Biz kimseyi yeme derdinde değiliz” ifadelerini kullandı.

Göreve geldikten sonra, seçimden 6 ay öncesine kadar işe alınan personele ilişkin bazı tasarruflarda bulunduklarını da kaydeden Çal Belediye Başkanı Ahmet Hakan; “Son altı ey içinde belediyeye alınanların bazılarını işten çıkardık. İşten çıkarılanlar arasında iki tane de yeğenim var” dedi.