Emeklilere Denizli Esnafından İndirim Emeklilere Denizli Esnafından İndirim

Basın açıklamasını SES Denizli Şubesi YK Üyesi ve TTB Aile Hekimliği Kolu Yürütmesinde yer alan Dr. Selda Sevtap Akbulut Demirci okudu. Açıklamada "Vergide adalet istiyoruz" , "Çalışandan değil sermayeden vergi" sloganları atıldı.

"VERGİ TOPLANIRKEN DE HARCANIRKEN DE ADALET"

Dört aydır Sağlık ve Maliye bakanlıklarına seslendiklerini hatırlatan Demirci, "Sağlık Bakanı yurttaşlarımızın ne kadar çok hastalanıp ne kadar çok şehir hastanelerine gittiğinden bahsediyor. Onaylı onaysız randevu peşinde koşuyor. Halkımız gibi Sağlık Bakanı da randevu derdine düşmüş durumda.  Maliye Bakanı vergilerin yüzde seksenini ödediğimiz yetmezmiş gibi halen yeni vergiler peşinde vergiyi tabana yayacağız diyor. Bakan özel hastanelerin kıskacından bunalıp kaçmış hekimlerden peşin vergi almaya çalışırken ülkenin tüm gelirinin aktığı şirketlerden yüzde 15 vergi almayı hedef diye söylüyor. Çok kazanandan az vergi alınmasın, vergi toplanırken adalet istiyoruz. Vergilerimiz çocuklarımızın sağlığı, eğitimi, güvenli binalarda yanşaması için harcansın, ilaç katkı paylarını ödemekte bile zorlanan emeklilerimiz için harcansın. Devasa şirketlerin borçlarını ertelemek için, paradan para kazananlara daha çok ödeme yapmak için harcanmasın istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 13.51.04 (1)

Demirci, sağlık emekçilerinin yanıt bekleyen sorularını şöyle sıraladı:

Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı?

Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Neden hiç bu şirketlerin adını ağzınıza almıyorsunuz?

Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?

Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?

Editör: Orhun Çoban