Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Bertan, Sarayköy’deki Attouda Antik Kenti ve Hisar Köyü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Attouda Antik Kenti’nin Denizli yerelinde turist ziyaretçi sayılarını artırmak ve sürdürülebilir kalkınma için Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (UNWTO) ‘En İyi Turizm Köyü’ girişimi ağına katılımın oldukça önemli olduğun dikkat çeken Prof. Dr. Serkan Bertan, “Yerel işletmelere ve gelenekleri yaşatma konusunda destek sağlayan, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile uyumlu olarak turizmin gelişimine odaklanan kırsal destinasyonları tanıtan, kırsal alanlarda fırsatlar oluşturan en iyi turizm köyleri girişimi; kültürel ve doğal varlıklara sahip, kırsal turizm konusunda örnek destinasyon, kırsal ve toplum temelli değerleri, ürünleri ve yaşam tarzını koruyan, tanıtan ve ekonomik, sosyal ve çevresel tüm yönlerde yenilik ve sürdürülebilirliğe bağlılığı olan köyleri kapsamaktadır. Mustafapaşa (Nevşehir), Taraklı (Sakarya), Birgi (İzmir) ve Şirince (İzmir) “En İyi Turizm Köyleri” listesine dâhil olmuş, Cumalıkızık (Bursa), Anıtlı (Mardin), Üçağız (Antalya) ve Kemaliye (Erzircan) en iyi turizm köyü geliştirme programına seçilmiştir” dedi.

Fazla İçince Mahalleye Dehşet Saçtı Fazla İçince Mahalleye Dehşet Saçtı

AW121526_02

“EN FAZLA 15 BİN NÜFUS OLMALI”

Prof. Dr. Bertan, En İyi Turizm Köyü Girişimine başvurmak için başvurulması düşünülen köyün; en fazla 15 bin nüfusa sahip olması, tarım, ormancılık, hayvancılık veya balıkçılık gibi geleneksel faaliyetlerin devam ettiği bir alanda yerde bulunması, topluluk değerlerinin ve yaşam tarzının paylaşılması, kültürel ve doğal kaynaklara sahip olması, kültürel kaynakların tanıtılması-korunması, sürdürülebilirlik (ekonomi, sosyal, çevresel), turizm geliştirme ve değer zinciri entegrasyonu, turizmin yönetişimi ve önceliklendirilmesi, altyapı ve bağlantı, sağlık, emniyet ve güvenlik kriterlerine sahip olması gerektiğini ifade etti.

AW121526_03

 “KÖYE GERİ DÖNÜŞLER SAĞLANACAK”

En İyi Turizm Köyü girişimi yol haritası için öncelikle envanter çalışmasının yapılmasının gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Bertan , “Attouda Antik Kenti ve Hisar Köyü’nün, en iyi turizm köyleri girişimi ağı kapsamında değerlendirilmesi ile kırsal kalkınma sağlanacak, yerinde ve çevrimiçi eğitimler gerçekleşecek, ulusal ve uluslararası tanınırlığı artacak, farkındalık oluşacak, köydeki nüfus kaybı azalarak köye geri dönüşler sağlanacak, yenilik ve dijitalleşme artacak, finansmana erişim kolaylaşacak, yatırımlar artacak, yöreye ait ürünler gelişecek, değer zinciri entegrasyonunda yenilikler artacak, kaynakların daha verimli kullanılması sağlanacak ve sürdürülebilir uygulamalar artacaktır.” İfadelerini kullandı.

AW121526_01