Duruşmaya çok sayıda avukat, Hatice Kocalar'ın yakınları, Avdan mahallesi muhtarı, Avdan Platformu, TMMOB Denizli İKK, Büyük Menderes İnisiyatifi ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Şirket yetkilisi veya avukatları duruşmaya katılmadı.

75 yaşındaki Hatice Kocalar'a 'toprağını savunma' cezası ...

Denizli'den Ortak Ses: "Gerici Müfredata Hayır!" Denizli'den Ortak Ses: "Gerici Müfredata Hayır!"

Duruşmada söz alan Hatice Kocalar, “Toprağıma sahip çıktım. Toprağına sahip çıkan suçlu olamaz. Kimseyi darp etmedim beraatimi istiyorum" dedi. Silahla basit yaralama iddiasıyla ceza istenen Hatice Kocalar'a çeşitli indirim ve artırımların neticesinde iki kişiyi darp etmekten ayrı ayrı 2 bin 240 TL, toplam 4 bin 480 lira para cezası verildi. Duruşma sonrası yapılan açıklamada avukatlar davayı AYM'e taşıyacaklarını belirtti.

Hatice Kocalar kimdir? 75 yaşındaki Hatice Kocalar 5 kişiyi nasıl dövdü? -  Son Dakika Ekran Haber

"YARGI KARARI İLE TOPRAĞINI KORUDU"

TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Av. H. Ozan Orpak yazılı beyanlara aynen katıldığını belirterek, "Sanık mülk sahibi. Danıştay 6. Daire'nin yürütmeyi durdurma kararı var. Yargı kararı ile sanık toprağını korumak istemiştir. Olay akşam 7 civarında olmuş darp raporu gece 1 civarı alınmış. Şikayet olaydan 24 saat sonra yapılmıştır. Burada açık bir tutarsızlık vardır" diye konuştu. Şüpheden sanığın yararlanacağı ilkesini hatırlatan Orpak, "Olaya ilişkin fotoğraf video yok. Tek tanık Hatice Kocalar'ın eşi de darp olayının yaşanmadığını söylüyor" dedi.

Avdan halkının maden ve kömür şirketleri ile meselesinin eskiye dayandığını belirten Av. Onat Ötnü, "Şirket yetkilileri maden faaliyetine izin vermeyen Avdan halkıyla husumetli olarak bu dava ile olmayan bir olayı varmış gibi anlatarak suç isnat etmeye çalışmaktadır. Tarım dışı kullanım izni olmayan şirket suç işlemiştir. Müvekkil Kocalar'ın sözlü itirazı hukuka aykırı bir girişimi def etmektir" ifadelerini kullandı.

DELİL YETERSİZLİĞİNDEN DEĞİL DOĞRUDAN BERAAT TALEBİ

Kent ve çevre avukatı Dr. Av. Fevzi Özlüer de delil yetersizliğinden değil doğrudan beraat talep etti. "Savcılığın iddiaları ciddiye alarak iddianame hazırlaması başlı başına hukuki sorunun kaynağıdır" diyen Özlüer, "Ben iki ay önce Hatice teyzemiz ile oturdum. 'Aramızda kalsın darp ettiysen söyle' dedim. 'Yok oğlum etsem söylemez miyim' dedi. Mahkeme 5 erkeğin iddiasını ciddiye alıyor da Hatice Kocalar'ın itirazını neden ciddiye almıyor? Kadın olduğu için mi" sorularını yöneltti. Hatice Kocalar'ın meşru müdafaa sınırları içerisinde yargı kararı ve toprağını savunduğunu belirten Özlüer "Delil yetersizliğinden değil doğrudan beraat talep ediyoruz" dedi.

Avdan Ceza2

KOCALAR: TOPRAĞIMI KORUDUĞUM İÇİN ONURLUYUM

Karar sloganlarla protesto edildi. Adliye önünde basına konuşan Hatice Kocalar, "Beni korkutmak istediler korkmadım. Alnım açık başım dik. Ben cumhuriyet kadınıyım. Toprağımı koruduğum için onurluyum, gururluyum, mutluyum. Eğitim görenler eğilmesin" dedi.

Av. H. Ozan Orpak da yaptığı açıklamada karar kesin olmakla birlikte davayı AYM'ye taşıyacaklarını belirtti. Orpak, "Hatice teyzem haksız yere cezalandırıldı. Ben bir hukukçu olarak utandım. Anayasa mahkemesine kadar gideceğiz. Hatice teyzemizi yalnız bırakmayacağız" dedi.

Editör: Orhun Çoban