Tv100'de katıldığı bir programda konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2 Temmuz 2024'e kadar sürecek uygulamaya dair, "1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Yurt Dışı Harcı 3000 TL’mi Olacak? Yurt Dışı Harcı 3000 TL’mi Olacak?

Yılmaz Tunç, uygulamanın son bulmasıyla birlikten fahiş fiyat artışı olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu olacağını da sözlerine ekledi.

"ELBETTE SERZENİŞLER OLDU"

Adalet Bakanı Tunç, şunları kaydetti: "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu. Kiracıların mağdur olmaması adına Meclis böyle bir karar verdi. Eski kiracıların kiralarla ilgili elbette serzenişleri oldu. Bir takım sorular yaşandı. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak."

Konut kiralarında yüzde 25’lik tavan zam uygulamasın 2 Temmuz 2024’e kadar sürecek.

Editör: Orhun Çoban