Sarayköy ilçesinde jeotermal sondaj kuyusunun patlaması sonucu gaz sızıntısı devam ediyor. 29 Nisan Pazartesi başlayan gaz sızıntısı 8 gündür sürüyor. Büyük Menderes İnisiyatifi gönüllülerinin kurduğu Büyük Menderes Ekoloji ve Çevre Derneği Cuma günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne şikayet dilekçesi sundu.

6 Mayıs Pazartesi günü de Büyük Menderes İnisiyatifi üyeleri Sarayköy'de Ziraat Odası ve Sarayköy Belediye Başkanı ile görüştü. Kuyuyu kapatma çalışmaları sürerken yakın çevrede evleri olan vatandaşlar gürültü ve kokudan şikayetçi. Özer Akdemir'in hazırladığı Çepeçevre Yaşam Program ekibi de bölgede görüşmeler yaparak program çekimi yaptı.

261937

VALİLİK VE KAYMAKAMLIKTAN HALEN RESMİ AÇIKLAMA GELMEDİ.

Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, kendisinin konunun uzmanı olmadığını ancak sağlık müdürlüğü ve çevre il müdürlüğünden aldığı bilgilere göre sızan gazın zehirli olmadığını beyan etti. Valilik ve kaymakamlıktan halen resmi açıklama gelmedi. Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca Sarayköy Ziraat Odası ziyaretinde jeotermal akışkanın tarıma ve insan sağlığına zararlarını anlatırken halen valilikten açıklama gelmemiş olmasını eleştirdi.

Çevrede evleri olan yurttaşlar gürültü ve kokudan rahatsızlıklarını dile getirirken kuyuyu kapatma çalışmaları 8. gün de devam etti.

YETKİLİLER ACİLEN KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMELİ!

Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca, "8 gündür ne valilik, ne kaymakamlık ne de şirketten maalesef hiçbir açıklama yapılmamıştır. 8 gündür yeraltından gelen jeotermal akışkan gökyüzüne salınmaktadır. Kontrolsüz bir şekilde salınan bu akışkanın içerisindeki kimyasallarla çevre ve doğa kirlenmektedir" diye konuştu.

Kuyunun ruhsatsız olduğu iddialarına da değinen Çallıca şöyle devam etti; "Vatandaşlar tedirgindir, kaygılıdır. Hatta bazı vatandaşların boğaz ve burun bölgelerinde tahrişe neden olan ağrı rahatsızlıkları çektiği duyulmaktadır. Bir an önce kamuoyunu yetkililer bilgilendirmelidir. Jeotermalin ne kadar büyük bir tehlike olduğunu da burada görmekteyiz."

Türkiye'nin en verimli topraklarında jeotermal santral ve kuyuların yoğun bir şekilde yaşam alanlarının içinden geçtiğini dile getiren Çallıca, "Bundan sonra böyle bir olay yaşanmaması için tedbir alınmayan bütün kuyu ve santrallerin acilen ruhsatları iptal edilmelidir. ÇED çalışmaları ile yeniden düzenlemeler yapılmalıdır. Bütün yetkilileri sorumluluğa davet ediyorum" sözleriyle yetkililere seslendi.

Denizli 19 Mayıs Coşku Ve Heyecanını Yaşadı Denizli 19 Mayıs Coşku Ve Heyecanını Yaşadı

Kaynak: EVRENSEL Gazetesi