Bugün, ülke çapında eş zamanlı Tüm Emekliler Sendikası’nın çağrısıyla binlerce emekli alanlara çıkıp Sefalete, yoksulluğa, açlığa mahkum edilmeye karşı çıktılar.

Denizli’de de emekliler sendikanın çağrısıyla Candoğan Parkı’nda bir araya geldiler. Basın açıklamasıTüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi Başkanı Mestan Yıldırım okudu.

Mestan Yıldırım 22 yıldır ülkeyi yönetenlerin, gönüllü taşıyıcısı oldukları vahşi kapitalizmin neoliberal politikalarını acımasızca uyguladıklarını söyleyerek, “Ülkeyi ortaçağ karanlığına ve orta doğu bataklığına sürüklüyorlar. Böylece yarattıkları siyasi ve ekonomik kaostan, siyasal İslamcı tek adam yönetimini yukarıdan aşağıya yapılandırdılar. Bu yönetim anlayışı emeklilere derin yoksulluk, açlık, daha doğrusu ölüm sınırında bir yaşam olarak geri dönmüştür. Yaşam koşullarımız çok kötüleşmiştir. Aslına bakılırsa uygulanan politika, cuntacı Kenan Evren’in bir dönem devrimcileri idam ederken söylediği, ‘asmayalım da besleyelim mi’ mantığının yeni bir türevidir. Yani aynı anlayış, bugün emeklilerin yaşam koşullarını en dibe gerileterek, yavaş yavaş yok edilmesiyle gündemdedir.

“EMEKLİLER ADETA SÜRÜM SÜRÜM SÜRÜNÜYOR”

Emeklilerin beslenemediğini, yatağa aç girdiğini ve karnının doyuramadığın belirten Yıldırım “Emekliler akşam pazarına gidiyor, gittiğinde sadece fiyatları inceliyor alış veriş yapamıyor. Markete gitmek karabasandan beter oldu. Kasapın yolu unutuldu. Sözün özü emekliler adeta sürüm sürüm sürünüyor. Emeklinin dinlenmek için simitçiye gidip bir bardak çay içebilme şansı kalmadı. Dost sohbeti yapacağı, bir fincan kahve içebileceği bir mekân hayal oldu. Derin yoksulluk nedeniyle geleneklerimizi ve göreneklerimizi terk ettik. Emeklilerin tek gidebildiği yer,  parklarda ki belediye bankları oldu. Boş bank bulan şanslı sayılıyor. Tabii hava soğuk veya yağışlı değilse. Emeklilerin kaliteli yaşlanmasının ölçütü,  banklara hapsedilen bir yaşam oldu. Bu onur, bu iktidarındır. Metruk binalarda yaşam savaşı veren emeklileri saymazsak, artık sokaklarda geceleyen, açlıktan ölen emekli haberleri sürpriz olmayacaktır. Bu gidişle, bu onur da bu iktidara ait olacaktır.” Diye konuştu.

“BOŞ VAATLERE KULAK ASMAYIN”

DENİB: “Denizli Bazı Sektörlerde Ülke Çapında Zirvede Yer Alıyor” DENİB: “Denizli Bazı Sektörlerde Ülke Çapında Zirvede Yer Alıyor”

İktidara seslenerek acil çözüm üretilmesini isteyen Yıldırım, “BES- AR’IN araştırmasına göre açlık sınırı 22.834 lirayı, yoksulluk sınırı 60.757 lirayı aştı. Bekar bir çalışanın sadece yaşam maliyeti 26.970 liradır. Bu hayat pahalılığında, her üç emekliden ikisinin 10.000 lira aldığı biliniyor. Bu durumda emeklilerin nasıl geçinebildiğini hesaplamak, yüzyıllardır çözülemeyen matematik probleminden zordur! Denklem açıktır. 4 kişilik çekirdek ailenin sadece mutfak gideri açlık sınırıdır. Temel ihtiyaçlarına; giyim, ulaşım, ısınma, elektrik, su, barınma, telefon, İnternet, eğitim giderleri eklendiğinde asgari yoksulluk sınırında bir gelir gerekiyor. Sosyal ve kültürel aktiviteleri saymıyoruz bile. Yani yoksul yaşamak için bile 60.750 liraya ihtiyaç varken, 10.000 lira ile bütün bu girdilerin karşılanmasını çözen varsa beri gelsin.

Buradan bütün emekli vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Sizin umutla beslenme zamanınız yoktur. Boş vaatlere kulak asmayın, haklarınızın çalınmasına sessiz kalmayın. Barışçıl ve demokratik tepkilerinizi gösterin. Demokratik haklarımızı fiili ve meşru yollarla kullanıp, en geniş şekilde örgütlenin. Kurtuluş kendi ellerinizdedir. Onun da yolu örgütlenmekten geçer.

 Bu vesileyle siyasi iktidara seslenmek istiyoruz. Taleplerimizi dikkate alın. Çözüm üretin. Şayet bizi duymazdan gelirseniz, demokratik eylemlerimizi yükselterek sürdüreceğiz.  Adım atmazsanız, yakın bir zamanda birçok bölgede mitingler düzenleyeceğiz. İsteklerimizin yanıtsız kalması halinde yapacağımız bölgesel mitinge, şimdiden bütün emek ve demokrasi güçlerini güç birliğine davet ediyoruz.” Diye konuştu.