8 asırdır geleneksel olarak yaşatılan Mırtlak Etkinliği bu senede Çal İlçesi Akkent Mahallesi’nde belediyenin organizasyonu ile yapıldı. Sabahın erken saatlerinde Ahmet Hoca Türbesi yanında hazırlanan alanda kazanlar kuruldu, keşkekler hazırlandı ve ardından davetlilere ikram edildi.

Çevre ve Ekoloji Derneği Genel Kurulunu Gerçekleştirdi Çevre ve Ekoloji Derneği Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

Mırtlak etkinliğinde geleneklere uygun olarak at yarışı, cirit oyunu ise nefes kesen mücadelelere sahne oldu. Çal Belediyesi, 31 kazan keşkeğin dağıtımını öğle saatlerinde gerçekleştirdi.

A W196806 06

TARİHİ ETKİNLİK

Etkinliğin Orta Asya'dan Balkan ülkeleri ile Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Mısır ve Suriye'ye yayılan Oğuz boylarının geleneği olduğu kaydedildi. Türbesi Akkent’te bulunan Ahmet Hoca’nın kaynaklarda Donsuz Ahmet Hoca olarak anıldığı kaydedildi. ‘Don’ kelimesinin ise gelenekte ‘don değiştirme’ yani ‘şekil değiştirme’ olarak anıldığı, hayvan suretinde görünme anlamında ifade edildiği belirtildi. 8 asırdır yaşatıldığı bilinen Mırtlak Etkinliği’ne bu yıl Çal Belediye Başkanı Ahmet Hakan ve Bekilli Belediye Başkanı Önder Demir ile çok sayıda davetli katıldı.

A W196806 03
HAKAN; “AKKENTLİ HEMŞEHRİLERİMİ KUTLUYORUM”

Akkentliler’in tarihlerine sahip çıktığını ve önemli bir geleneği yaşattıklarını söyleyen Çal Belediye Başkanı Ahmet Hakan, “Oğuz Boyları’ndan günümüze kadar gelen bu kültüre sahip çıkan ve yaşatan Akkentli hemşehrilerimi kutluyorum. Asırlardır Donsuz  Ahmet Hoca Türbesi’nin yanında toplanan insanlarımız Mırtlak geleneğini sürdürmüş, Hıdrellez’i hep birlikte karşılamış, türbeye gelen vatandaşlara yüzyıllarca keşkek ikramı yapılmış. Mırtlak etkinliği ilelebet yaşatılması gereken manevi bir etkinliktir. Bizim de başlıca görevlerimizden biri tarihimize sahip çıkıp ileriye götürmektir” ifadelerini kullandı.

A W196806 02