Başıboş köpeklerin sebep olduğu yaralanma ve ölüm olayları son dönemde Türkiye gündeminden düşmezken, vatandaşlardan gelen şikayetlerin AK Parti'de yapılan sokak hayvanları zirvesinde de gündeme geldiği öğrenildi.

"ADIM ATIN, ŞİKAYETLER ALIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bakan ve bürokratlardan sokak köpekleri hakkında bilgi aldığı ve kurmaylarına "Daha ne bekliyorsunuz, adım atın, çok şikayet alıyoruz" dediği öne sürüldü.

AK Parti'de yapılan sokak hayvanları zirvesinde sokak köpeklerinin aynı anda kısırlaştırılmasının mümkün olmadığı, bunun için yeterli barınak bulunmadığı aktarılırken, maliyetlerin çok yüksek olması sebebiyle sıkıntı yaşandığı belirtildi.

ÇALIŞMALAR AŞAMALI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLECEK

Zirvede her ilde barınakların kapasitesine göre çalışmaların aşamalı sürdürülmesinin en doğru yol olduğu aktarılırken, etap etap kısırlaştırma ve aşılama yapılması, köpeklerin sahiplendirilmesi için belli bir süre verilmesi gündemde yer tuttu. 

3 ÜLKEDEKİ SİSTEME BAKILIYOR

Çivril'de El Emeği Ürünler Görücüye Çıktı Çivril'de El Emeği Ürünler Görücüye Çıktı

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan'ın aktardığına göre ise, çalışmalar sırasında dünya örneklerinin incelendiği, İngiltere, İtalya ve Portekiz'deki "Sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının acısız bir şekilde uyutulması" sisteminin de gündeme yansıdığı iddia ediliyor.

Editör: Orhun Çoban