Tarihi 1800’lü yılların ortalarına kadar giden ve Denizli’nin geçmişinden gelen kültürel mirası Denizli Tandır Kebabı zamlandı. Şehrin en önemli lezzetleri arasında yer alan, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Denizli Kebabının kilosu yapılan son zamla birlikte bin 600 liraya çıktı. Girdi maliyetlerinin çok yükseldiğini ifade eden enizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Debelekoğlu, “Bir işçinin maliyeti 30 bin lirayı buluyor. Bazı ürünlere yüzde 100 zam geldi. Süt kuzusunun kilo fiyatı 350 lirayı buluyor” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ KEBABINA KALLAVİ ZAM! (2)

BİR YILDA YÜZDE 300 ZAM!

Bir yıl içerisinde yüzde 300 zamlanan Denizli Kebabı, 2023’ün başında 400 liraya satılırken, Mart ayında kilosu 700 liraya, Nisan ayında 900 liraya çıkmıştı. Temmuz ayında bin liraya çıkan kebabın fiyatı, 2023 Aralık ayında bin 200 liraya yükselmişti. Denizli Kebabı esnafı kebabın fiyatına 1 ay sonra yeniden zam yaptı. 1 Ocak 2024’te zam kararı alan esnaf, zamlı tarifeyi 22 Ocak’ta uygulamaya koydu. Buna göre kebabın kilosuna yüzde 33 zam yapılarak bir kilo Denizli Kebabının fiyatı bin 200 liradan bin 600 liraya çıktı.

DENİZLİ KEBABINA KALLAVİ ZAM! (1)

ESNAF MALİYETLER ALTINDA EZİLİYOR

Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Debelekoğlu, “Zam kararı 1 Ocak itibariyle alındı. Biz son ana kadar zam yapmamaya gayret gösterdik ama girdi maliyetleri esnafı çok zorluyor. Bu dönem süt kuzusu dönemi… Şuan süt kuzusunun kilo fiyatı 350 lirayı buluyor. Bunun dışında asgari ücretteki artış da esnafı etkiliyor. Bayramyerinde bulunan kebapçı esnafında çalışan işçilerin maaşlarında ve sigortalarındaki artış da zam da etkili oldu. Şuan bir işçinin maliyeti en az 30 bin lira. Kullandığımız pide, domates ve temizlik ürünlerinde de ciddi artış yaşandı. Yüzde 100’lük bir artış yaşandığı kimi girdi maliyetlerinde. Biz dişimizi sıktık ama olmadı. 22 Ocak itibariyle kebaba zam yapmak zorunda kaldık” dedi.

Avdan ÇED İptal Kararı Bir Sonraki Duruşmaya Kaldı Avdan ÇED İptal Kararı Bir Sonraki Duruşmaya Kaldı