Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) lideri Josef Stalin tarafından 78 yıl önce ana vatanlarından koparılan Ahıska Türklerinin 14 Kasım 1944 yılında başlayan ve tarifsiz acılara neden olan sürgünün yıldönümünde yaşadıkları acılar ve vatan hasreti ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Honaz Şubesi tarafından düzenlenen anma programına Denizli Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Ali Değirmenci, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Denizli İl Göç İdaresi Müdürü Abdullah Yılmaz, DATÜB Honaz İlçe Temsilcisi Vatan Tayir, Yazar Sedat Serdaroğlu ve çok sayıda Ahıska Türkü katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan anma programında katılanlara Ahıska Türklerine özgü yemekler dağıtıldı ve sürgünü anlatan belgesel izletildi.

“GÖZ YAŞLARIMA HAKİM OLAMADIM”

Açılış konuşmasını yapan DATÜB Honaz İlçe Temsilcisi Vatan Tayir, ‘’Ahıska Türklerinin sürgününün önemini bilmemiz gerekiyor. Bizler kadar dünyada sürgün yaşayan kimse yok. Bizler buna rağmen dilimizi, dinimizi unutmadık. Ben Ahıska’ya gittiğimde o trenleri gördüm. Rayların üzerine oturdum. Gözyaşlarıma hâkim olamadım. O çocukların ağlayışı gözümün önüne geldi. Bizler bu acıları unutmamamız gerekiyor. Bunun için sürgün anma programları yaparak unutmayacağız’’ dedi.

“ACIYI YÜREKTEN HİSSEDİYORUZ”

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ise, ‘’Ahıska sürgününün acısını hepimiz yürekten hissediyoruz. O vagonlar ne acılar taşıdı, ne sıkıntılar taşıdı. Ama şimdi Honaz’a gelen Ahıskalı kardeşlerimizle bir aradayız. Hep beraber Anadolu’nun bu güzel yerinde toplandık. Sizlerin yaşam koşullarını daha iyi yapmak için çalışıyoruz ve çalışacağız’’ dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Ali Değirmenci de, ‘’Ahıska Türkleriyle konuştum. O günler anlattılar, ben çok duygulandım. Allah kimseye o günleri yaşatmasın. Ancak şunu biliyoruz ki zulümleri unutursak zulüm tekrarlanır. O yüzden unutturmadan bu anma programlarını yapmalıyız ve gelecek kuşaklara aktarmalıyız’’ dedi.

“BİZ ULU TÜRK AĞACININ DALLARIYIZ”

Yazar Sedat Serdaroğlu duygulu bir konuşma yaptı. Serdaroğlu, ‘’Ahıska Türkleri ile ilgili bir roman yazdım. Yaşadıkları, acılarını gömdükleri yerlerle ilgili. İnanın çok hüzünlendim. Bunu Ahıska Türklerinin başına açan katil Stalin’den başkası değildi. Bir kararıyla binlerce insanın ölümüne neden oldu. Biz Ulu Türk ağacının dallarıyız. Ben sizim, siz bensiniz’’dedi.

Anma programı okunan şiirler ve okunan mevlid-i şerif ile sona erdi.

Batı Ege GYO’dan Başarılı Halka Arz Batı Ege GYO’dan Başarılı Halka Arz