Ekonomi kamuoyunun merakla beklediği ve bu yıl 56’ncı kez gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda açıklanan İSO-500 listesinde bu yıl 14 Denizlili firma yerini aldı.
İlk 500 şirkette, geçtiğimiz yıl 34’üncü olan Er-Bakır, Denizli sıralamasında yine listenin başında bulunurken, bu yıl listenin 36’ncı sırasında yer aldı. Er-Bakır’ı 78’inci Sıradaki Abalıoğlu Lezita Gıda ile 110’uncu sırada yer alan Kardemir Çelik izledi. Geçtiğimiz yıl Denizli sıralamasında 3’ünçü Sırada bulunan Kocaer Çelik ise, listede 118’inci sırada yer aldı.
Listede yer alan Denizli firmalarından 6’sı geçen seneye göre daha üst sıralara yükseliş gösterirken, geçen sene birinci 500 sıralamasında bulunmayan 2 firma, bu sene ilk 500’e dahil oldu. İlk 500’deki Denizlili firmalara bakıldığında, 6 firma kablo ve bakır tel, 4 firma gıda, 2 firma demir-çelik, 1 firma tekstil ve 1 firma enerji sektöründen yerlerini aldı.
Ayrıca, 2023 yılında ilk 500 listesinde yer alan firmaların net üretimden satış hasılatı toplamı 127 milyar TL oldu. Özellikle gıda sektöründeki firmalar geçen seneye göre listede ciddi yükseliş kaydetti.

Denizli’de Konut Satışları Düşmeye Devam Ediyor Denizli’de Konut Satışları Düşmeye Devam Ediyor


“SANAYİMİZ HER ŞARTTA ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR”
Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Selim Kasapoğlu, araştırmanın sonuçlarını değerlendirerek, Geçen yıl 12 firmamızın bulunduğu listede bu yıl 14 firma ile yer aldıklarını belirtti.

Kasapoğlu, “Denizli firmaları, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Firmalarımızın İSO 500'de yer almaları şehrimiz ve ülkemiz ekonomisi için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu başarı, Denizli'nin sanayideki öncü konumunu teyit etmektedir. Listede yer alan firmalarımızın sektör çeşitliliği de dikkat çekicidir. Gıdadan tekstile, demir-çelikten bakır tele 5 farklı sektörden firmalarımız listede yer alıyor. Sanayicimiz her şartta üretmeye, mücadele etmeye devam ediyor. Denizlili firmalarımız Artan finansman giderleri, daralan piyasa ve sıkılaşan para politikalarına ek olarak yüksek enflasyonun getirdiği negatif etkenlere rağmen sürdürülebilir, istikrarlı ve kaliteli bir büyümeyi hedefleyerek, listede yer aldılar. Bu yıl da başarısını sürdüren firmalarımız ile ilk kez listeye dahil olan firmalarımızı; sanayicimize ve üretim gücümüze olan inancımızla tebrik ediyor, üstün bir gayret sonucu elde ettikleri başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.

DENİB BAŞKANI HÜSEYİN MEMİŞOĞLU LİSTEYE GİREN FİRMALARI TEBRİK ETTİ

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu yaptığı açıklamada İSO-500 listesinde yer alan Denizlili 14 firmayı tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.
2023 yılı boyunca ülke sanayisinin, başta talep zayıflığı ve jeopolitik gerilimler olmak üzere çeşitli zorluklarla başa çıkmak zorunda kaldığını belirten DENİB Başkanı Memişoğlu, yine artan maliyetler ve enflasyonla mücadelenin ülke ekonomisinin temel gündemini oluşturduğunu vurguladı. Tüm bu durumlara rağmen, Türkiye ihracatı 2023 yılında yüzde 0,6 oranında artışla 255,8 milyar dolara ulaştığını ifade eden DENİB Başkanı Memişoğlu; Denizli'den ise 2023 yılında 4,2 milyar dolar değerinde ihracat yapıldığını belirtti.
DENİB Başkanı Memişoğlu yaptığı açıklamanın devamında; “Geçtiğimiz sene 26 farklı sektörde, 185 ülkeye, 3 binin üzerinde ürün grubunda ihracat yaptık. Denizli sanayisinin geçmişine, deneyimine, ilimiz insanının çalışkanlığına ve tüccarlık yeteneğine çok güveniyoruz. Öte yandan sektörel çeşitliliğimiz sayesinde zor zamanlarda krizi fırsata çevirebiliyoruz. Geçen yıl 12 firmanın yer aldığı listede, bu sene 14 firmayla temsil edilmemiz, sayımızın artması oldukça önemli. Listede yer alan, Denizli ve ülkemiz ekonomisine katkı sunan tüm firmalarımızı tebrik ediyor, önümüzdeki yıllarda daha fazla firmayla temsil edileceğimiz temennisiyle sanayimizin ve ihracatımızın tüm oyuncularına başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Orhun Çoban