Nihat Zeybekci’den İçkili Belediye Kafe İşletmesi Açıklaması Nihat Zeybekci’den İçkili Belediye Kafe İşletmesi Açıklaması

Denizli'nin Çal ilçesi Bahadınlar Mahallesi'nde yaşayan Ahmet Öz ve eşi Gülcihan Öz, asırlardır devam eden sepet örme geleneğini sürdürerek önemli bir başarıya imza attı. Doğal malzemeler olan melengeç, sarıca ayrık ve söğüt çubukları gibi kullanarak çeşitli ekmek, üzüm, yumurta ve dekoratif sepetler ile büyük sepetler üreten çift, geleneksel el sanatlarının yaşatılmasına önemli bir katkı sağladı. Öz, Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden sepet örme geleneğini açtığı kursla gelecek nesillere aktarıyor.

A W224911 04

Ahmet Öz, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda da önemli bir rol üstlenerek Kültür ve Turizm Bakanlığına Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı olmak için başvuruda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda gerçekleştirilen mülakatı başarıyla geçen Öz, geleneksel sepet örücülüğü dalında ‘Yaşayan Sanatçı' unvanı alarak, sanatçı tanıtım kartına da sahip oldu.

A W224911 05

Editör: Özkan Tokmak