İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ndeki etkinliğe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile 81 ilden gelen zanaatkârlar ve sanatçılar katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek tarafından kültürel mirası ve geleneksel yöntemleri korurken sürdürülebilir üretimle kaynakları koruma, yerel ekonomiyi canlandırma ve kalkınmayı desteklemeye yönelik Bölge Kalkınma İdareleri ve Kalkınma Ajansları ile birlikte hazırlanan "Anadolu'dakiler" projesi hakkında detaylı bilgiler verildi.

1 3

81 İLDE SOGEP-ANADOLUDAKİLER DESTEK PROGRAMI UYGULANACAK

1-150

YEREL ÜRÜNLERİMİZİ MARKALAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Emine Erdoğan ise, yürütülen projeye dair yaptığı konuşmada, "Bu projeyle Anadolu'muzun yerel ve geleneksel ürünlerini tanıtmayı, yeniliklerle günümüze taşımayı, vatandaşlarımız ve tüm insanlığın istifadesine sunmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda yerel ürünlerimizi markalaştırarak ve küresel pazarlara taşıyarak ulusal kalkınmayı desteklemeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki bu anlamlı projenin her bir destekçisi, insanlığın asırlardır ilmek ilmek dokuduğu Anadolu medeniyeti kumaşına kendi ipliğinden bir düğüm atacak, yaşatmak istediğimiz mirası daha güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacaktır. Bizi biz yapan Anadolu, toprakla buluşarak berekete, soframıza erişerek birikime, kalbimizden dökülerek beceriye dönüşür" diye konuştu.

Top Tarhana

BULDAN BEZİ VE DENİZLİ KEKİĞİ TANITILDI

Anadoludakiler Sergisi’nde Güney Ege Bölgesi'nden Buldan Bezi, Yeşilyurt Bürümcük Dokuması,  Muğla Tarhanası ve Denizli Top Tarhana, Muğla yöresine özgü Datça ve Belen kahveleri, Aydın İncir Çekirdeği Kahvesi, Aydın Bozdoğan yöresi Çam Fıstığı, Aydın’ın Köşk ilçesinde yetişen kestane ve kestane tatlısı, Söke Pamuğu, Denizli Kekiği, kekik suyu, nane ve lavanta yağı, Denizli coğrafyasında yetişmiş ürünlerin meyve pestili ve cips haline getirilmiş ürünleri yer aldı.

Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı? Maaşı 10 Bin TL'nin Altında Kalan 1.8 Milyon Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı?

Düzenlenen programa TR32 Bölgesi'nden Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ile ilgili ajans personelinin yanı sıra bölge illerinden sanatçı, zanaatkar, gastronomi uzmanı, belediye, ticaret odası, kooperatif, esnaf odası vb. kurumlardan temsilciler katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ünvanlı dokuma ustaları, bakırcılık ustası, sipsi sanatçısı ve ayakkabıcılık vb. yüzyıllardır devam eden zanaatleri devam ettiren temsilciler Aydın, Denizli ve Muğla’nın binlerce yıldır devam ettirilen geleneksel ve kültürel ürünlerini ziyaretçilere tanıttılar.

Editör: Orhun Çoban