Türkiye Diyanet Vakfı Denizli Şubesi Arama Kurtarma Ekibi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) düzenlenen akreditasyon sınavını başarıyla tamamlayarak,  Türkiye’nin ‘Hafif arama kurtarma’ belgesini kazanan ilk din görevlisi ekibi oldu. 60 gönüllü din görevlisinden oluşan ekip, ilk tatbikatını da başarıyla tamamladı.

A W151385 09

Deprem sonrası enkazda arama kurtarma, yaralı tahliyesi ve çadır kamp kuruması faaliyetlerinin başarıyla gerçekleştirildiği senaryoda, din görevlilerinin gösterdiği başarı gerçeğini aratmadı. Arama kurtarma belgesinin yanı sıra ‘Eğitici’ sertifikasını da almaya hak kazanan Denizli ekibi, yurt genelinde oluşturulacak benzer ekiplerin eğitimlerini de verecek.

Halk Oyunlarında İl Birinciliği İçin Yarışacaklar Halk Oyunlarında İl Birinciliği İçin Yarışacaklar

A W151385 01

Başarıyla tamamlanan tatbikatı yerinden takip eden Denizli Müftüsü Abdullah Pamuklu, “Arama kurtarma ekibimiz, aynı zamanda ‘eğitici’ sertifikası alması hasebiyle Başkanlığımızın uhdesinde olan 81 vilayet ve 922 ilçemizde hazırlanması düşünülen ekiplerin eğitimini de gerçekleştirecek. Türkiye'nin afetlere dirençli bir toplum oluşturma hedefi gereğince Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhurbaşkanımızın 100 bin arama kurtarma personeli yetiştirme hedefi doğrultusunda hazırlıklarımızı yaptık. Daha afetler meydana gelmeden hazırlıklarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. TDV ekibimizin eğitmenleri tarafından 60 personelimize daha ‘Depremde Arama Kurtarma Eğitimi’ verildi.  Eğitimin sonunda saha tatbikatını yerine getiriyorlar. Yaşanabilecek deprem ve doğal afetlerde şanlı milletimizin yanında ve yardımında, her daim hazır ve nazır olmaya kararlıyız. Bu kararlılığımızı bu gün bütün milletimize bir kez daha gösterdik” diye konuştu.