2023-2024 yılında PAÜ’den mezun olacak öğrenciler için düzenlenen Genel Mezuniyet Töreni ile başlayan tören programları başta Filistin olmak üzere Ukrayna, Doğu Türkistan gibi savaş olan coğrafyalarda yaşayıp mezuniyet sevincine erişemeyen, hayatını kaybeden öğrencilerin anısına mezun öğrencilere, mezuniyet belgelerine ek olarak ikinci bir diploma daha verildi.

PAÜ  mezuniyet törenine, TBMM 29. Dönem Başkanı Mustafa Şentop, Kosova Milletvekili Fidan Brina Jilta ve Denizli il protokolü katıldı. PAÜ Genel Mezuniyet Töreni ile başlayan ve dört gün süren mezuniyet törenlerinin bu yılki mottosu ‘Çift Diploma’ olarak belirlendi.

Paü Mezun 06

Türkiye’de yalnızca Pamukkale Üniversitesi tarafından hazırlanan ve mezuniyet töreninde, Tıp Fakültesi birincisi Dr. Kevser Sayın tarafından okunan ikinci diplomada özetle; “Bir diploma kendim için alırken bir diploma da Filistin’de soykırımı, Ukrayna’da savaşı ve Doğu Türkistan’da kültürel zulmü yaşayan kardeşlerim arkadaşlarım için alıyorum” ifadeleri yer aldı. Manifestonun okunması esnasında “Çift Diploma” ve “Mezuniyet Manifestosu”nun anlamını açıklayan beyitler ise ekranda yer aldı.

Paü Mezun 07

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI İLE BİRLİKTE BELİRLENDİ

Genel Mezuniyet Törenlerinde “Çift Diploma”ya vurgu yapan Rektör Kutluhan, bu mezuniyet törenin mottosu olan ‘Çift Diploma’nın öğrenci toplulukları ile birlikte belirlendiğine dikkat çekti. “Bir diploma kendim için alırken bir diplomada Filistin’de soykırımı Ukrayna’da savaşı ve Doğu Türkistan’da kültürel zulmü yaşayan kardeşlerim, arkadaşlarım için alıyorum” diyerek dünyaya mesaj veren PAÜ öğrencilerine teşekkür etti.

Paü Mezun 08

 “AİLE HEKİMİ OLARAK ÇALIŞMAK DA KUTSALDIR, UZMAN OLMAK DA.”

Rektör Kutluhan Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada kısaca şunları kaydetti: “Tıp Fakültesi, Pamukkale Üniversitesi’nin gözbebeğidir, aynı zamanda en önde giden fakültesidir. Öncelikle yapmış oldukları eğitim modeli ile Türkiye’ye örnek oldukları gibi bence dünyaya örnek olacak tarzda da ilerlemektedir. Bu da Tıp Fakülte’mizin tüm fakültelerden önce akreditasyonunu getirdi. 2011 yılında akredite olan Tıp Fakülte’miz şu anda da akreditasyonun devamını aldığı için ben her bir hocamıza her bir idari çalışanımıza çok teşekkür ederim. Tıp Fakültesinden mezun olarak sağlık kervanına katıldığınız için her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Aile hekimi olarak çalışmak da kutsaldır, uzman olmak da. Ancak bunu sağlamak sizin elinizde. Öncelik hastaya zarar vermemektir. Sağlık alanında teknolojik gelişmeleri takip etmenizde yarar var.  Artık; Teletıp, Whatsapp muayenesi, çevrim içi muayene gibi uygulamalar doktorların dünyasına yer almaya başladı.”

Paü Mezun 05

60 YAŞINDA ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTESİNİ BİTİRDİ

Pamukkale Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Törenleri çeşitli mezun hikâyelerine tanıklık etti. Bu hikayelerin kimisi hayret uyandırırken kimisi de duygulandırdı. Bu hikayelerden birisi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan ve törene torunu ile katılan 60 yaşındaki Faruk Aysal’ındı. Emekli olan ve iş hayatında uzun yıllar yönetici olarak görev yapan Faruk Aysal verdiği röportajda duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Bu üçüncü üniversite mezuniyetim olacak. Gençlere faydamız olur, belki soranlara cevap veririz diye. Daha önce Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptım. Bu üçüncüsü de Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi oldu. Dördüncü üniversitede ise Tarih Bölümünde okumak istiyorum.”

MEZUNİYET BELGESİNİ ANNESİ ALDI

Mezuniyetlerde yer alan duygu yüklü an ise 2023 yılı Aralık ayında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Azra Ünlü Demirbaş’ın annesi oldu. Cübbe giyerek, kızının adına mezuniyet belgesini alan Hatice Demirbaş; Azra’nın arkadaşları ve hocaları ile duygusal anlar yaşadı.

Paü Mezun 01

PAÜ’LÜ AKADEMİSYENLER VE ÖĞRENCİLER FİLİSTİN’İ UNUTMADI

PAÜ, 7 Ekim 2023’ten bu yana başta Gazze şeridi olmak üzere Filistin soykırıma uğrayan Filistinlilere destek olmak amacıyla pek çok etkinlik gerçekleştirerek, mezuniyet manifestosuna imza atan PAÜ ailesi mezuniyette de Filistinlileri, Doğu Türkistanlıları   unutmadı. Birçok fakülte ve meslek yüksek okulundan mezun olan Filistinli öğrenciler Türk Bayrağı ile Filistin Bayrağını açarak törenlerde yer aldı. Özellikle, Denizli Sosyal Bilimler MYO akademisyenleri mezuniyet töreninde Türk Bayrağı ile Filistin Bayrağı; öğrencileri ise pankart açarak Filistin’de yaşan soykırımı reddettiklerini tüm dünyaya gösterdiler.

Dört gün süren mezuniyet törenleri, öğrencilerin ve ailelerinin coşkusu ve heyecanı ile gerçekleşen sona erdi. 18 fakülteden ve 17 meslek yüksek okulundan toplam 7690 öğrenci kariyer yolculuğuna uğurlandı. Mezuniyet törenleri sonrasında, öğrencilerin ve ailelerinin eğitim-öğretim hayatları ile geleceğe yönelik beklentileri hakkında röportajlar gerçekleştirildi.

Eğitim Sen’den ÖMK tepkisi  “Meslek Kanunu Olmaktan Uzak” Eğitim Sen’den ÖMK tepkisi “Meslek Kanunu Olmaktan Uzak”

Editör: Orhun Çoban