DİSK Emekli-Sen Denizli'de Çınar Meydanı’nda basın açıklaması yaparak, emekliyi yoksulluğa mahkum edenlere oy vermeyeceğini açıkladı. KESK Denizli Şubeler Platformu ve siyasi parti temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada basın metnini Durmuş Kartal okudu.

Emekliler zorlaşan ekonomik koşullar altında emeklilerin hayatta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çekti, hükümetten beklentilerini sıraladı. DİSK Emekli-Sen Şube Sekreteri Durmuş Kartal yaptığı açıklamda, hazine katkılarıyla 10 bin liraya tamamlanan emekli aylıklarının yetersiz olduğunu belirterek, “Ancak bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekenler, bir kez daha sorumluluktan kaçmakta, emeklileri sırtında küfe olarak görenler, tüm sorunların çözümünü işçinin ve emekçinin daha fazla çalışmasında aramaktadır. Meclis, emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin lira olarak belirledikten sonra tatile girdi. 16 milyonu aşkın emekli ve hak sahibinin sesine kulaklarını tıkayarak, 3 kuruşluk sözde artışa gönül rahatlığıyla el kaldıranlar, gönül rahatlığıyla dinlenmeye çekildi. Ant olsun ki emeklilere bir kez daha kuru ekmekten ibaret bayram sofrasını layık gören zihniyet, layık olduğu yerde; tarihin çöplüğünde kalacak. Emeklilerin insan onuruna yakışır bir yaşam için sokağa çıktığı her gün ise mücadele tarihine kazınacak. Emekliler, talep ettikleri, hak ettikleri bayram ikramiyelerine er ya da geç kavuşacak” diye konuştu.

“EMEKLİLERİ YOKSULLUĞA MAHKÛM EDENLERE OY YOK”

Et Ve Süt Kurumu Ürünlerine Yüzde 25 Zam Geldi Et Ve Süt Kurumu Ürünlerine Yüzde 25 Zam Geldi

Kartal, “Bizleri ayrıştırmak isteyenlerin karşısında dayanışmayla, inatla, umutla eşit ve adil bir geleceği kuracağımıza inanıyoruz. Emeklileri sefalete, açlığa, yoksulluğa mahkûm edenlere oy yok. Gençleri umutsuzluğa, işsizliğe mahkûm edenlere, emeklilerden oy yok. Yaşamak için çalışmak zorunda olmadığımız bir emeklilik istiyoruz. En temel tüketim mallarına dahi ulaşmamızın engellendiği; açlık değil ölüm sınırında bir yaşamı kabul etmiyoruz. Her günümüzün bir yaşam mücadelesi içinde geçmesine neden olan bu kara, köhne düzene karşı ses çıkarıyoruz” şeklinde ifade etti.

EMEKLİLER TALEPLERİNİ BİR KEZ DAHA DİLE GETİRDİLER

Milyonlarca emekli ve hak sahibinin sesi, sözü olma sorumluluğuyla bir kez daha meydanlarda olduklarını belirten Kartal; taleplerini ise şu şekilde sıraladı: “Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır. Emekli aylıklarının enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır. Emekli bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret seviyesine çıkarılması hakkımızdır. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır. Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılması ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır. Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır. Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır. Tüm bunlar için kaynak var dostlar, fakat niyet yok. Niyeti bozuklara karşı, bugün burada, yarın sandıklardayız. Barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler olarak sokakları da sandıkları da terk etmeyeceğiz. Evlerimizde karnımız tok, mahallemizde içimiz rahat yaşamak için; ulaşılabilir, güvenli ve yaşanabilir kentler için, adil, eşit ve özgür bir ülke için mücadele etmeye, DİSK Emekli-Sen'de birleşmeye devam edeceğiz. Dünün işçileri ve emekçileri, bugünün emeklileri olarak saraya biat etmeyeceğiz”